The Parallels between the attitudes and the developments of the women characters of the novels: 'Ölmeye Yatmak' by A. Ağaoğlu and 'Night and Day' by V. Woolf
A. Ağaoğlu'nun 'Ölmeye Yatmak' ve V.Woolf'un 'Night and Day' adlı romanlarındaki kadın karakterlerin davranış ve gelişim benzerlikleri
- Tez No: 74199
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
90 Özet Bu çalışmada, Adalet Ağaoğlu'nun Ölmeye Yatmak ve Virginia Woolf 'un Night and Dav adlı romanlarındaki ka dın karakterlerin toplumsal konumları, davranışları, toplumlarının onlara yaklaşımları ve daha olgun birer birey olmalarındaki benzerlikleri incelenmektedir. Bu inceleme yapılırken karşılaştırmalı edebiyat bilimi te mel alınmış ve çoğulcu inceleme (eclectic analysis) yön temi kullanılmıştır. Ölmeye Yatmak adlı romanda Ağaoğlu'nun yarattığı kahraman Aysel, geçmişiyle hesaplaşmak için bir otel odasında bir gece geçirip çocukluk ve gençlik anılarını okuyucuya aktarır. 1930 ve 1940 ' lı yıllara dönen Aysel, eğitim ve aile yaşantısını, erkeklerle olan ilişkilerini kendini sert bir biçimde eleştirir. Night and Dav adlı romanda Virginia Woolf 'un birden fazla kahramanı vardır. Katherine ve Mary Victoria Dönemi İngiltere'sinde yaşamakta olan ve birbirlerinden oldukça farklı düşünce yapıları bulunan iki kadındır. Yaşadıkları deneyimler değişmekte olan değer yargıları ile paralel olarak gelişir. Bu deneyimler, kadın karak terlerin hayat görüşlerini ve beklentilerini yansıtır.91 Sözü edilen romanlardaki kadın karakterlerin davranış ve gelişmelerindeki benzerliklerin ortaya çıkarılması için yapılan çözümleme bazı bölümler altında toplanmıştır. Doğru yargılara varabilmek için, ilk bölümde yazarlar hakkında bazı bilgiler, ikinci bölümde ise romanların geçtiği dönemlerdeki önemli kültürel ve tarihi bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü romanların geçtiği zaman ve mekanları kapsar. Dördüncü bölümde kadın karak terlerin aile ilişkileri ve bunların karşılaştırması ya pılmaktadır. Sözü edilen karakterlerin sosyal artalan ları ve birbirlerine olan benzerlikleri“eğitim ve er keklerle ilişkileri”olmak üzere iki altbaşlıkta ince lenmektedir. Son bölüm ise kadın karakterlerin beklenti ve gelişmelerinin benzerliklerini içerir. Sonuç bölümü ise, seçilen iki romanda karşılaştırılması yapılan kadın karakterlerin davranış ve gelişim benzer liklerini ortaya koyması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
88 Abstract In this study the parallelism in the social status of the women characters their attitudes, the societies' approach to them, and their fulfilled states of mind are analyzed in the novels Ölmeye Yatmak by Adalet Ağaoğlu and Night and Day by Virginia Woolf. In order to achieve this comparative study an eclectic analysis is taken as the basic method. In Ölmeye Yatmak Ağaoğlu depicts Aysel explaining her past experiences in a hotel room in one night. There, she conveys the recollections of her childhood and youth. She goes back to 1930' s and 1940' s in order to recall her education, her relationships with her family and with men, and her expectations. While doing şo, she severely criticizes society and herself as well. In Night and Dav there are more than one heroine. Katherine and Mary are the two women characters who live in England in the Victorian Age, and who have different thoughts and views of life. Their experiences develop parallel to the changing values of the British society. These experiences reflect their personalities, views of life, their social status, their relationships with men and their expectations.89 In order to compare the similarities between the attitudes and the development of the women characters the study is divided into sections. In order to evaluate the novels well in Section One some information about the authors is given. In Section Two a brief overview of the periods in which the novels take place is given. Section Three covers the time and the settings of the novels. The family relationships of the women characters are discussed and a comparison is made in Section Four. The social backgrounds of the characters and their similarities are discussed and compared through their educational experiences and through their relationships with men in Section Five. The last section, Section Six covers their expectations and their achieving a fulfilled state of mind. The conclusion is significant as it brings out the parallelisms between the attitudes and the development of the women characters in the selected novels.