Adalet Ağaoğlu'nun romanlarındaki kadın karakterlerin psikanalitik açıdan incelenmesi
Psychoanalytic analysis of female characters in Adalet Ağaoğlu's novels
  1. Tez No: 745181
  2. Yazar: GAMZE DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET USLUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Türk edebiyatının önemli kadın yazarlarından Adalet Ağaoğlu, roman, öykü, oyun, deneme, günlük ve mektup türlerinde birçok eser kaleme almıştır. Ağaoğlu'nun eserleri üzerine yapılan akademik çalışmalarda, kapsamlı bir psikanalitik incelemenin eksik olduğu görülmüş ve bu çalışma ile eksik kalan bu yön tamamlanmak istenmiştir. Yazarın romanlarının psikanalitik kuram açısından incelenmeye uygunluğu ve yazarın romanlarının şahıs kadrosunun büyük bir bölümünün kadınlardan oluşması, çalışmanın başlığını belirleyen önemli etkenlerdir. Ayrıca, Adalet Ağaoğlu'nun kadına dair sorunlara eserlerinde sıkça yer vermesi, bu çalışmada yalnızca kadın karakterlerin incelenmesinin bir diğer sebeplerindendir.“Adalet Ağaoğlu'nun Romanlarındaki Kadın Karakterlerin Psikanalitik Açıdan İncelenmesi”başlıklı tezin amacı, Adalet Ağaoğlu'nun romanlarındaki kadın karakterlerin ruh dünyalarını ve bilinçaltındakileri aydınlatmaktır. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde, psikanalitik kuramın gelişimi, edebiyat ve psikoloji ilişkisi, psikanalitik kuramda kadının yeri gibi başlıklara yer verilmiştir. İkinci bölümde, Adalet Ağaoğlu'nun hayatına ve eserlerine dair bilgilere yer verildikten sonra yazarın romanlarının özetleri verilmiştir. Çalışmanın esas gövdesini oluşturan üçüncü bölümde ise, yazarın romanlarındaki kadın karakterler, çocukluk, rüya, elektra kompleksi, arketipler, çatışmalar, cinsellik, melankoli, ölüm gibi kavramlarla psikanalitik kuram açısından incelenmiştir. Sonuç bölümünde, elde edilen tespitlerin genel bir değerlendirmesi yapılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important women writers of Turkish literature, Adalet Ağaoğlu has written many works in the genres of novels, stories, plays, essays, diaries and letters. In the academic studies on Ağaoğlu's works, it was seen that a comprehensive psychoanalytic analysis was missing and this study aimed to complete this missing aspect. The suitability of the author's novels to be analyzed in terms of psychoanalytic theory and the fact that the majority of the characters of the author's novels are women are the important factors that determine the title of the study. In addition, Adalet Ağaoğlu's frequent mention of women's issues in her works is another reason why only female characters are examined in this study. The aim of the thesis, titled“Psychoanalytic Analysis of Female Characters in Adalet Ağaoğlu's Novels”, is to illuminate the spirit worlds and subconscious minds of female characters in Adalet Ağaoğlu's novels. In the first part of the thesis, which consists of three parts, topics such as the development of psychoanalytic theory, the relationship between literature and psychology, the place of women in psychoanalytic theory are included. In the second part, after giving information about the life and works of Adalet Ağaoğlu, summaries of the author's novels are given. In the third chapter, which constitutes the main body of the study, the female characters in the author's novels are examined in terms of psychoanalytic theory with concepts such as childhood, dreams, electra complex, archetypes, conflicts, sexuality, melancholy, death. In the conclusion part, the study was completed by making a general evaluation of the findings obtained.