Salya akıntısının etiyolojisi ve tedavi yöntemleri: bir bibliyografik derleme
Etiology and treatment options of drooling: A bibliographical review
  1. Tez No: 854466
  2. Yazar: İREM BAHAR KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Salya akıntısı, yutma mekanizmasındaki bir disfonksiyon sebebiyle salyanın oral kavitede birikmesi ve dışarı akması sonucu gerçekleşir. Salya akıntısı, dört yaşın üstünde nörogelişimsel olarak anormal kabul edilir ve bireyin hayat kalitesini düşürür. Bu bibliyografik derleme çalışması 2001 yılından başlayarak 2021 yılı da dahil olmak üzere bu aralıkta yazılmış 134 adet makaleyi ve 10 tezi kapsamaktadır. Anahtar kelimelerin farklı veri tabanlarında taranması ile ulaşılan çalışmaların, dahil etme ve dışlama kriterlerine göre değerlendirilmesi sonucu çalışmaya dahil edilecek makaleler belirlenmiştir. Dahil edilen çalışmalar Türkçe ve İngilizce dillerinde yazılmıştır. Derlemeye dahil edilen 134 adet makale türünde çalışmanın yalnızca 3 tanesi Türkçe dilinde yazılmış olup hepsi vaka sunumu ya da vaka serleri olarak tasarlanmış çalışmalardır. Alan yazında konu ile ilgili makalelerin büyük bir çoğunluğu hekimler tarafından hazırlanmış olup bu araştırmalarda medikal tedavi yöntemleri çalışılmıştır. Medikal olmayan tedavi yöntemlerinin etkisine yönelik ise daha çok çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Involuntary flow of excessive saliva pooled in the anterior part of the oral cavity because as a result of dysfunction in swallowing mechanism is usually referred as drooling. Drooling is acknowledged as neurodevelopmentally abnormal above 4 years of age and leads to poor quality of life. This bibliographical review research covers 134 articles and 10 thesis written from 2001 to 2021. Varied databases were systematically reviewed by titles and the identified articles evaluated to determine which articles are suitable based on the inclusion and exclusion criteria. Included studies were written either in Turkish or English. From all articles covered in this research only three of them were written in Turkish and all Turkish articles were designed as case studies. A big portion of studies in the literature were written by physicians and as a result of this studies are generally covers medical treatment options. More studies need to be published on non-medical treatment options.