Zihinsel engelli çocuklarda salya kontrolünün sağlanmasında oral motor terapinin etkililiği
The effectivity of oral motor therapy to provide the control of drooling on children with intellectual disabilities
  1. Tez No: 280626
  2. Yazar: YURDANUR ŞULE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Zihinsel engelli bireylerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları problemlerden biri de salya akıntısıdır. Salya akıtma, bireyi tıbbi, sosyal, psikolojik ve dil gelişimi alanlarında oldukça olumsuz yönde etkiler. Zihinsel engelli bireylerdeki salya akıntısının kontrolüne yönelik çalışmaların alanyazınında sınırlı olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın amacı zihinsel engelli bireylerde görülen salya akıntısının kontrolünün sağlanmasında oral motor terapinin etkililiğini ölçmektir.Bu çalışmada orta, şiddetli ve çok şiddetli derecede salya akıntısı olan; ikisi orta derecede zihinsel engelli, biri hafif derecede zihinsel engelli üç çocuğa oral motor terapi uygulanarak; salya akıntısının yüzdesi, salya akıntısının şiddeti ve salya akıntısının sıklığı üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden AB modeli kullanılmıştır. Denekler ile ön değerlendirme, uygulama ve son değerlendirme oturumları gerçekleştirilmiştir. Ön değerlendirme ve son değerlendirme verilerinin analizi tablolar ve grafikler ile yapılmıştır.Araştırmanın güvenirliliğini sağlamak için iki gözlemci ile çalışılmış ve uygulama güvenirliği verileri toplanmıştır.Bu araştırmanın bulgularına göre aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir:1)Oral motor terapi zihinsel engelli çocuklardaki salya akıntısının yüzdesini azaltmada etkilidir.2)Oral motor terapi zihinsel engelli çocuklardaki salya akıntısının şiddetini azaltmada etkilidir.3)Oral motor terapi zihinsel engelli çocuklardaki salya akıntısının sıklığını azaltmada etkilidir.
Özet (Çeviri)
One of the problems faced by individuals with intellectual disabilities in their lives is drooling. Drooling affects individuals quite negatively in terms of social, psychology, and language development. Studies about writing on the control of drooling about individuals with the intellectual disabilities were found to be limited. The purpose of this study is to measure the effect of oral therapy providing the control of drooling of people with intellectual disabilities. In theese studies children, one of them is mild intellectual disability and two of them are moderate intellectual disability, the severity of drooling and the frequency of drooling are increased by applying the oral therapy on the children. In the research, simple subject desing was used. With the subjects the meeting of preliminary assessment application and latest review were executed. The analysis of the data of preliminary assessment and the latest review were executed with tables and graphics. The finding of oral motor therapy on all the subjects show that providing the control of drooling is effective. İn order to provide the reliability of study, it was studied with two observers and the data of application were collected.According to the findings of this research;1)Oral motor therapy is effective on percantage of drooling of children with intellectual disability,2)Oral motor therapy is effective on severity of the children?s drooling,3)Oral motor therapy is effective on the frequency of the children?s drooling.