Liderlik algısı ile motivasyon arasındaki ilişki: Sporda Z kuşağı üzerine bir araştırma
The relationship between leadership perception and motivation: A study on generation Z in sports
  1. Tez No: 854536
  2. Yazar: VOLKAN AKÇİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN BARUTÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sporcuların başarılarını etkileyen birçok unsur olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu unsurlardan bir tanesi de motivasyon kavramı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sporcuların doğru şekilde motive edilmesi performans artışı sağlamaktadır. Sporcuların spor hayatları boyunca onlarla bu yolda yürüyen antrenörlerin gösterdiği davranışların sporcu motivasyonunu olumlu ya da olumsuz etkileyebileceği ise çalışmalar ile ortaya koyulmuş bir gerçektir. Bu bilgiler ışığında çalışmanın temel amacı antrenörlerin gösterdiği liderlik davranışlarının sporcu motivasyonu üzerindeki etkisini tespit etmektir. Bu amaçla dört adet (etkileşimci liderlik, koçluk, dönüşümcü liderlik, babacan liderlik) liderlik tipi belirlenmiştir. Veriler anket yöntemi ile Türkiye istatistiki bölge sıralamasında TR32 olarak belirlenen Aydın, Denizli, Muğla illerinden toplanmıştır. Toplamda 421 adet anket verisi değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde faktör analizi, korelasyon, regresyon analizleri kullanılmıştır. Sonuçlara göre etkileşimci liderlik ile motivasyonsuzluk arasında pozitif bir ilişki, babacan ve dönüşümcü liderlik ile motivasyon arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Yapılan analizlerin ardından ortaya çıkan sonuca göre Z kuşağı ile çalışacak antrenörlerin sporcu motivasyonuna olumlu katkı yapması için sahip olması gereken özellikleri; değişime açık olmak, merhametli olmak, sporculara spor dışı zamanını ayırabilmek, duygularında ve hareketlerinde samimi olmak, her sporcuyu özel kabul edip doğru şekilde gelişimi için yönlendirebilmek, sadece kazanma odaklı değil gelişim odaklı olmak, sabırlı davranabilmek, iletişime açık olmak, sporcularına saygı duymak, sporcuya sosyal destek sağlayabilmek ve empati yapabilmek olarak sıralamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
It's a fact that there are many factors affecting the achievements of athletes. One of theses factors is the motivation. Motivating athletes in the right way leads to an increase in performance. Another fact that the behaviors of the coaches who walk with the athletes on this path throughout their sports life can positively or negatively affect athlete motivation. In the light of this information, the main purpose of the study is to determine the effect of leadership behaviors of coaches on athletes' motivation. For this purpose, four leadership types (transactional leadership, coaching, transformational leadership, paternalistic leadership) have been determined. The data have been collected from Aydın, Denizli, Muğla, which have been determined as TR32 in Turkey's statistical regional ranking. A total of 421 questionnaire data have been evaluated. Factor analysis, correlation and regression analyses have been used in the evaluation of the data. According to the results, there has been a positive relationship between transactional leadership and amotivation, and a positive relationship between paternalistic and transformational leadership and motivation. As a result, the characteristics that the coaches who will work with Generation Z should have in order to contribute positively to athlete motivation are; being open to change, having compassion, being able to spend time with athletes outside of sports activities, being sincere in their feelings and actions, accepting each athlete as special and directing them for their development in the right way, being development-oriented rather than winning-oriented, being patient, being open to communication, respecting athletes, providing social support to athletes, and empathy.