Corchorus olıtorıus içeren kitosan- jelatin yara örtülerinin geliştirilmesi
Development of chitosan-gelatin wound dressings containing corchorus olitorius
  1. Tez No: 854558
  2. Yazar: NEDA ALLUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ULCAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NUR PARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomalzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bitkisel ekstreler, güçlü antioksidan, antibakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olan önemli miktarda fenolik bileşikler içerir. Bu bitki ekstreleri, film ve kaplama malzemeleri oluşturmak için polimerlerle birleştirildiğinde, elde edilen ürünler, ekstre olmadan üretilen filmlere kıyasla değişen fizikokimyasal, mekanik, antioksidan ve antibakteriyel özellikler sergiler. Bu özellikler, filmleri ve kaplamaları çok çeşitli uygulamalar için uygun hale getirmektedir. Corchorus olitorius, çeşitli aromatik ve tıbbi bileşikler içeren tek yıllık bir bitkidir ve güçlü antioksidan özellikler sağlayan yüksek fenolik içeriği ile bilinir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, yara örtüleri hazırlamak için polisakkaritler gibi doğal bazlı polimerlerin kullanılmasına odaklanmıştır. Polisakkarit esaslı kitosan, yaranın üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak yarayı enfeksiyonlardan korurken, yara iyileşmesini destekler. Protein esaslı jelatin de hasarlı dokuların daha hızlı iyileşmesini destekleme kabiliyeti nedeniyle biyo-bazlı uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Corchorus olitorius ekstresi içeren kitosan/jelatin filmler çözücü döküm yöntemiyle hızlı ve etkili bir şekilde üretilmiştir. Bu kapsamda, polimer karışım çözeltilerine farklı miktarlarda Corchorus olitorius ekstresi eklenmiş ve ardından bu ekstre konsantrasyonunun filmlerin antioksidan aktivitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, ekstre konsantrasyonunun elde edilen kitosan/jelatin polimer filmlerinin morfolojik, spektroskopik, ısıl, optik ve mekanik özellikleri ile antibakteriyal etkinlikleri üzerindeki etkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Herbal extracts contain a significant amount of phenolic compounds, which have powerful antioxidant, antibacterial, and anti-inflammatory properties. When these plant extracts are combined with polymers to form films and coating materials, the resulting products exhibit varying physicochemical, mechanical, antioxidant, and antibacterial properties compared to films produced without extracts. These properties make films and coatings suitable for a wide variety of applications. Corchorus olitorius is an annual herb that contains a variety of aromatic and medicinal compounds and is known for its high phenolic content, which provides powerful antioxidant properties. Recent studies have focused on the use of naturally based polymers, such as polysaccharides, to prepare wound dressings. Polysaccharide-based chitosan promotes wound healing while protecting the wound from infections by creating a protective barrier on the wound. Protein-based gelatin is also used in bio-based applications due to its ability to support faster healing of damaged tissues. In this study, chitosan/gelatin films containing Corchorus olitorius extract were produced quickly and effectively by solvent casting method. In this context, different amounts of Corchorus olitorius extract were added to the polymer mixture solutions and then the effect of this extract concentration on the antioxidant activity of the films was investigated. In addition, the effects of the extract concentration on the morphological, spectroscopic, thermal, optical and mechanical properties of the obtained chitosan/gelatin polymer films and their antibacterial activity were also studied.