Farklı biçim periyotlarında hasat edilen molohiya (Corchorus olitorius L.) bitkisi yem değeri
The feeding value of harvested molohiya (Corchorus olitorius L.) plant at the period of different cuttings
- Tez No: 342727
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Molohiya (Corchorus olitorius L.) bitkisinin in vitro analiz yöntemleri ile yem değerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada Molohiya bitkisinin, ikinci aşamada da bu bitkinin botanik fraksiyonlarının yem değeri bulunmuştur. Yaprak:sap oranları ortalama % 52.99 : 47.01 olan Molohiya bitkisinin bütün, yaprak ve saplarında doğal halde KM içerikleri sırasıyla ortalama % 18.09,% 21,36 ve % 14.86 olarak belirlenmiştir. Bütün bitki, yaprak ve sapların KM? de HK, HP, HY, HS, NÖM ve ME değerleri ise sırasıyla ortalama % 14.43, % 23.59,% 2.23, % 28.23, % 31.51 ve 2062.88 kcal/kg, % 16.13, % 32.72, % 2.91,% 22.21, % 27.00 ve 2119.91 kcal/kg ve % 13.45, % 12.29, % 1.46, % 36.70,% 36.09 ve 1447.10 kcal/kg olarak bulunmuştur. Bütün, yaprak ve sapların KM? de NDF, ADF, ADL içerikleri de incelenmiş ve sırasıyla ortalama % 61.60 - % 34.14 - % 14.95, % 64.71 - % 28.62 - % 21.53 ve % 54.36 - % 44.72 - % 9.68 olarak belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca Molohiya bitkisinin in vitro KMS de ortalama % 77.29 olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, yüksek kuru madde sindirilebilirliğinin yanında ham protein içeriği ve metabolik enerji değerinin de yüksek olması bu bitkinin kaliteli kaba yem kaynağı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is done for determine the feeding value of Molohiya (Corchorus olitorius L.) plant with using in vitro analysis methods. This study is carried out in the two stages. In the first stage, it is determined the feeding value of the whole plant of Molohiya, in the second stage it is determined the feeding value of botanical fractions of this plant. The Molohiya plant which has the avarage ratio of leaves:stems (% 52.99 : 47.01) that the avarage values of the whole plant, leaves and stems in the natural form of DM contents are respectively determined as % 18.09, % 21,36 and % 14.86. Besides the whole plant, leaves and stems of Molohiya in DM include the avarage values of Ash, CP, Fat, CF, NFE and ME that are respectively determined as % 14.43,% 23.59, % 2.23, % 28.23, % 31.51 and 2062.88 kcal/kg,% 16.13, % 32.72,% 2.91, % 22.21, % 27.00 and 2119.91 kcal/kg ve % 13.45, % 12.29, % 1.46,% 36.70, % 36.09 and 1447.10 kcal/kg. In addition to this, the whole plant, leaves and stems of Molohiya in DM examine the avarage values of NDF, ADF, ADL that are respectively determined as % 61.60 - % 34.14 - % 14.95, % 64.71 - % 28.62 - % 21.53 ve % 54.36 - % 44.72 - % 9.68. In this study the avarage of DMD of Molohiya is also find out as % 77.29. As a result of this study, not only being high digestible dry matter of Molohiya but also being high crude protein content and metabolic energy value show that this plant can use as high quality forages.