Diyaliz hastalarına yönelik tele-destek uygulamalarının hasta memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of tele-support applications for dialysis patients on patient satisfaction
- Tez No: 854563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU ZEKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Araştırmanın amacı Trakya Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Kliniğinde diyaliz ünitesinde takipli Hemodiyaliz (HD) ve Periton diyalizi (PD) hastalarında tele-destek uygulamalarının etkinliği ve hasta memnuniyeti üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmada, 28 HD ve 28 PD olmak üzere 56 diyaliz hastasına, tedavi sürecine başlamalarıyla birlikte diyaliz hemşireleri tarafından verilen eğitimden ayrı olarak, günlük hayatta hastalıkları hakkında farkındalık düzeylerini arttırabilecek hatırlatmalar ile altı hafta süresince tele-destek sağlanmıştır. Altıncı hafta sonunda yarı yapılandırılmış sorular ile derinlemesine görüşme yapılarak uygulamanın hasta tatminine etkisi incelenmiş, toplanan veriler ışığında temalar ve kelime bulutları oluşturulmuştur. QDA Miner programı aracılığı ile verilerin frekans analizi yapılmıştır. Araştırmanın nicel verileri, taraflar arasında farklılıkların bulunup bulunmadığı ve bu farkın anlamlı olup olmadığı açısından, SPSS 20.0 programı kullanılarak, İstatistiki Anlamlılık T testi ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler, istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: HD ve PD tedavisi gören ve tele-destek hizmeti alan hastaların tema ve alt kod incelemesi kelime sayılarında; hastalar, problemlerini söylemek için hastaneye gitmeden tele-destek hizmeti ile sorunlarının çözülebileceğinin günlük hayata katkı sağlayacağını belirtmişlerdir. Hastalar, uygulamanın geliştirilmesi gereken yönlerinde diyetisyen hizmeti olması gerektiği, ancak uygulamadan bilgi sahibi olmayan hastaların olduğu, tele-destek uygulamalarının içeriği sorulduğunda diyetisyen ve psikolog hizmetine ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir. Diyaliz tedavisi gören tüm hastalar problemlerini danışmak için hizmete ihtiyaç duymaktadırlar. Sonuç: Yapılan çalışmada; kronik böbrek yetmezliği tedavisi gören hastalar, hastaneye gitmeden sorunlarının çözülmesi konusunda tele-destek uygulamalarını faydalı bulmuşlardır. Hastaların tele-destek içeriğinde psikolog ve diyetisyen desteği almak istedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Diyaliz sürecindeki hastalar, problemlerini danışma konusunda uygulamayı faydalı bulmuşlardır. Gelişen teknolojik değişim ile birlikte tele-diyaliz uygulamaları geliştirilmeli, uygulama kapsamında hastaların tedavi modalitesine uygun gereksinimleri karşılanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of the research is to investigate the effectiveness of tele-support applications and their effects on patient satisfaction in Hemodialysis (HD) and Peritoneal dialysis (PD) patients followed in the dialysis unit of Trakya University Hospital Nephrology Clinic. Material and Methods:. Frequency analysis of the data was performed through the QDA Miner program. The quantitative data of the research were measured with the Statistical Significance T test using the SPSS 20.0 program to determine whether there were differences between the parties and whether this difference was significant. The data obtained was evaluated using statistical analysis methods. Results: Theme and sub-code analysis of the patients receiving hemodialysis and peritoneal dialysis treatment and tele-support services in word counts; They stated that their problems can be solved with tele-support service without going to the hospital to tell them about their problems and that it will contribute to their daily life. They stated that there should be a dietician service in the aspects of the application that need to be improved, but there are patients who are not informed about the application, and when asked about the content of tele-support applications, they stated that they needed the services of a dietitian and psychologist. All patients receiving dialysis treatment need service to discuss their problems. Conclusion: In the study; Patients receiving treatment for chronic kidney failure have found tele-support applications useful in solving their problems without going to the hospital. It was concluded that patients wanted to receive support from psychologists and dietitians within the scope of tele-support. Patients on dialysis have found the application helpful in counseling their problems. With the developing technological change, tele-dialysis applications should be developed, and within the scope of the application, the needs of the patients in accordance with the treatment modality should be met.