Artık eski ben değilim: Erasmus deneyimi yaşayan gençlerin yükseköğrenim algıları, beklentileri ve stratejileri
I am no longer the person i used to be: Higher education perceptions, expectations and strategies of the youth with Erasmus experience
- Tez No: 854567
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZBEK BOSTANCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın konusu, son yılların en popüler öğrenci değişim programlarından biri olan Erasmus ile yurtdışına giden ve sayıları her geçen yıl artan üniversiteli gençlerdir. Çalışma, gençlerin Erasmusa gidişinde ortaklaşan neden ve motivasyonları, bu neden ve motivasyonların gençlerin geçmişten günümüze uzanan eğitim deneyimleri, eğitimden beklentileri, gelecek tahayyülleri ve umutları ile ilişkisini, bunların günümüz üniversite gençliğine özgü yanlarını, üniversite gençliğinin sorunları ile ilişkili boyutlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaçla İstanbul'daki üniversitelerde öğrenci olup Erasmusa katılan gençlerle yüz yüze ve çevrimiçi mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatlarda gençlerin üniversiteye hazırlık süreçlerinden başlayan, üniversite ve Erasmus deneyimlerine, gelecekle ilgili beklenti ve düşüncelerine uzanan bir hat takip edilerek, konu gençlerin eğitim deneyimleri bütünü içinde ele alınmıştır. Gençlerin anlatılarında Erasmusa gidişin neden ve motivasyonları iki temel kategori altında toplanmaktadır; bunlar Erasmusa iten ve Erasmusa çeken nedenler olarak ele alınmıştır. Erasmusa iten nedenler, bir yönüyle geçmiş ve güncel eğitim deneyimlerinin yarattığı hayal kırıklığı ile, diğer yönüyle ise diplomaların istihdam vaadini yerine getirmiyor oluşunun yarattığı hayal kırklığı ile ilişkilidir. Erasmusa çeken nedenler ise yeni bir eğitim ve öğrenme deneyimine ilişkin beklentiler, kendini keşfetmeye duyulan ihtiyaç ve umutla ilişkilidir. Gençlerin anlatılarında ortaya çıkan bu nedenler her bakımdan günümüz yükseköğretiminin içinde bulunduğu durumla ve güncel sorunlarla açıklanabilir. Bu bağlamda, modern kapitalist toplumda eğitimin amacı ve işlevi ile, özellikle 2000'ler sonrası neoliberal politikalarla uyumlu şekilde yeniden yapılandırılan, son dönemde üzerindeki iktidar baskısı giderek artan üniversitelerin durumu tartışılmıştır. Gençler hem eğitim süreçlerinden, eğitimin niteliğinden memnun olmadıklarından, hem de diplomaları onlara Türkiye'de bir gelecek vaat etmediğinden, kendilerine yeni yollar çizmek üzere bir arayışa girmektedir. Erasmus bu arayışın bir sonucu, gençlerin içinde bulundukları eğitim krizine ara verebilmek ve bu krizden çıkabilmek için buldukları yollardan biri olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the university students who go abroad with Erasmus, one of the most popular student exchange programs of recent years, and whose numbers are increasing every year. The study aims to shed light on the reasons and motivations of the students who go to abroad with Erasmus, their educational experiences from past to present, expectations from the university education and their hopes for the future and similarity of these aspects with the university youth's problems. In order to fulfil this aim, a series of interviews were conducted with the youth who study in the universities in Istanbul and participated in Erasmus. The interviews were performed both face-to-face and online. In the interviews, the subject was discussed within the whole of the educational experiences of the youth, starting from their university preparation processes, extending to their university and Erasmus experiences, and their expectations and thoughts about the future. In the narratives of the participants of the interviews, the reasons and motivations of going to Erasmus are explained in two basic categories; These are discussed as the reasons that push and pull. The pushing reasons to Erasmus are, on the one hand, related to the disappointment caused by past and current educational experiences, and on the other hand, to the disappointment caused by the fact that the diplomas do not fulfil the promise of employment. The reasons that pull to Erasmus are related to expectations for a new education and learning experience, the need for self-discovery, and hope. These reasons emerging in the narratives of the youth can be explained in every respect by the current situation of today's higher education and current problems. In this regard, the purpose and function of the education in modern capitalist society and the situation of universities, which have been restructured in line with neoliberal policies after the 2000s and under increasing political pressure in recent years, are discussed. Since the youth are not satisfied with the education process and the quality of education, and because their diplomas do not promise them a future in Turkey, they are looking for ways to chart new paths for themselves. Erasmus has been considered as one of the ways the youth find to take a break from the educational crisis they are experiencing and to get out of this crisis.