Wıllıam Turner resimlerinde ışık kullanımı ve soyutlama
Use of light and abstract in William Turner
  1. Tez No: 854620
  2. Yazar: FİGEN FÜSUN USYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURCU AYAN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Klasik dönemde aydınlanma yerini romantik dönemde toplumsal olaylar karşısında bireyselliğe bırakmıştır. Fransız Devrimi esnasında oluşan siyasi gündem, savaşlar ve Avrupa'da sanayinin gelişimine ayak uydurmaya çalışan insanların üzerinde romantizm sanatının doğmasına vesile olmuştur. Bütün bu kargaşadan kaçan halk doğada huzur bulmuş, bir zamanlar asla resme konu olmayacak kadar önemsiz görülen manzarayı resimlerde kaçış olarak görmüştür. Sanatçı iç dünyasına dönmüştür. Romantizm, klasiklerden moderne bir geçiş dönemidir. Romantizm, 18. yüzyıl sonu ve 19. yüzyıl başında sanat tarihinde bireyselliğin doğuşuyla tüm Avrupa'da önemli temsilcileri olan bir akımdır. İngiltere'den John Constable ve William Turner'da bu temsilcilerin başında gelmektedir. William Turner, döneminin sosyo-politik olaylarını takip eden ve sanatını gerçekleştirme sürecinde farklı deneyimlere açık olmasıyla bilinen bir sanatçıdır. Turner, ışığı resimlerinde kullanırken nesneleri görmek için kullanmamış, bizzat ışığı resmetmiştir. Sanatçı, resimlerinde nesneyi soyutlaştırırken formunu bozarak, rengi nesneden sıyırıp kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the classical period, enlightenment gave way to individualism in the face of social events in the romantic period. The political agenda, wars, and people trying to keep up with the development of industry in Europe during the French Revolution led to the birth of the art of romanticism. The people who escaped from all this turmoil found peace in nature and saw the landscape, which was once considered too insignificant to be the subject of painting, as an escape in paintings. The artist has returned to his inner world. Romanticism is a transition period from the classics to the modern. Romanticism is a movement that has important representatives throughout Europe with the emergence of individualism in art history in the late 18th and early 19th centuries. John Constable and William Turner from England are among these representatives. William Turner is an artist who follows the socio-political events of his period and is known for being open to different experiences in the process of creating his art. While Turner used light in his paintings, he did not use it to see objects, he painted light itself. While the artist abstracted the object in his paintings, he distorted its form and stripped the color from the object.