Çılgın bilim adamları ve etik: Frankenstein ve Dr. Moreau'nun Adası
Mad scientists and ethics: Frankenstein and the Island of Doctor Moreau
  1. Tez No: 854623
  2. Yazar: EMİN ERDEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Takıntıları nedeniyle bilimsel normların dışına çıkan ve edebi eserlerde uzun yıllardır kullanılmış olan“Çılgın Bilim İnsanı”arketipi insanlarda korkulara neden olmuş ve bilime karşı duyulan ön yargıyı körüklemiştir. Bu figürün yaygınlaşmasının en büyük nedenlerinden birisi, dünyanın en popüler eserleri arasında gösterilebilecek Frankenstein romanıdır. Dr. Victor Frankenstein ile başlayan hırslarına yenik düşüp bilimi kullanarak çevresindekilere zarar verme klişesi günümüzde bile birçok bilim kurgu eserinde kendisini göstermektedir. Aynı zamanda günümüzde bile hala tartışılan hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin ele alındığı Dr. Moreau'nun Adası romanı da çılgın bilim insanı arketipinin kendine yer bulduğu önemli eserlerden birisidir. Bu tezde çılgın bilim insanı arketipinin bir incelemesi yapılarak Dr. Frankenstein ve Dr. Moreau'nun kendi deyimleriyle bilimi ilerletme uğruna yaptıkları deneylerin ana etik konular kapsamında etik olup olmadığı incelenmiştir. Hırslarına yenik düşmüş insanların bilim ifadesini kullanarak gerçekleştirdikleri çalışmaların etik olup olmadığı sorularına yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The archetype of the“Mad Scientist”, who goes beyond scientific norms due to their obsessions and has been used in literary works for many years, has caused fears in people and fueled prejudice against science. One of the biggest reasons for the widespread use of this figure is the Frankenstein novel, one of the most popular works in the world. The cliché of Dr. Victor Frankenstein succumbing to his ambitions and using science to harm those around him is still seen in many science fiction works today. At the same time, the novel The Island of Dr. Moreau, which deals with experiments on animals that are still discussed today, is one of the important works in which the mad scientist archetype finds a place. In this thesis, the mad scientist archetype and whether the experiments conducted by Dr. Frankenstein and Dr. Moreau for the sake of advancing science in their own words are ethical within the scope of main ethical issues are examined. Answers were sought to the questions of whether the studies carried out by people who succumbed to their ambitions by using the expression of science are ethical or not.