Doğum korkusu yaşayan gebelerde travelbee insan insana ilişkiler modeline göre verilen eğitimin prenatal bağlanma, doğum korkusu ve anksiyeteye etkisi
The effect of training provided according to the travelbee human-human relations model on prenatal attachment, fear of childbirth and anxiety in pregnant women with fear of childbirth
- Tez No: 854622
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÜRHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma, Travelbee insan insana ilişkiler modeline göre doğum korkusu yaşayan gebelere verilen eğitiminin doğum korkusu, prenatal bağlanma ve anksiyeteye etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi G power ile belirlenmiştir. Deney grubunda 32, kontrol grubunda 30 gebe ile çalışma tamamlanmıştır. Veriler 2023 Haziran ve 2023 Ağustos tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplamada Sosyodemografik Veri Toplama Formu, Wijma Doğum Beklentisi / Deneyimi Ölçeği A versiyonu, Prenatal Bağlanma Envanteri ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Gebeler tabakalı randomizasyon yöntemi ile deney kontrol gruplarına atanmıştır. Deney grubundaki gebelere sekiz seans Travelbee insan insana ilişkiler kuramına göre doğuma hazırlık eğitimi verilmiştir. Kontrol grubu rutin takiplerine devam etmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki kare testi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a randomized controlled study to examine the effect of the training provided according to the Travelbee human-to-human relations model on fear of childbirth, prenatal attachment and anxiety in pregnant women with fear of childbirth. The sample of the study was determined with G power. The study was completed with 32 pregnant women in the experimental group and 30 pregnant women in the control group. Data was collected between June 2023 and August 2023. Sociodemographic Data Collection Form, Wijma Birth Expectation/Experience Scale version A, Prenatal Attachment Inventory and Beck Anxiety Scale were used in data collection. Pregnant women were assigned to experimental control groups by stratified randomization method. Pregnant women in the experimental group were given eight sessions of childbirth preparation training according to the Travelbee theory of human-to-human relations. The control group continued their routine follow-up. Descriptive statistics, chi-square test, t-test in dependent and independent groups, correlation and regression analyzes were used to analyze the data. There was no statistical difference between the mean scores of both the W-DEQ A scale and the Beck anxiety scale in the first test data of the experimental and control groups (p>0.05).