LGS ve yazılı sınavlardaki matematik sorularının bilişsel istem düzeyi ve bilgi türlerine göre karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of mathematics questions in LGS and written exams according to cognitive demand level and knowledge types
  1. Tez No: 854837
  2. Yazar: HEDİYE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KEPCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada 8.sınıf matematik yazılı sınav kağıtları ile 2018-2023 yılları arasında uygulanan LGS matematik sınavında yer alan soruların bilişsel istem düzeyleri ve matematiksel bilgi türlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularında, LGS matematik sınavındaki soruların yakın oranda ilişkilendirmeye dayalı ve dayanmayan bilişsel istem düzeyinde yer aldığı, matematiksel bilgi türünde işlemsel ve kavramsal bilgiyi birlikte kullanılan kategoride yer aldığı tespit edilmiştir. Yazılı sınav kağıtlarında yer alan sorular ise bilişsel istem düzeyinde ilişkilendirmeye dayanmayan matematiksel yöntem düzeyinde, matematiksel bilgi türünde ise daha çok işlemsel bilgi türünde dağılım göstermektedir. Her iki sınav türünde de matematik yapma bilişsel istem düzeyinde çok az soru dağılımına sahip olduğu belirlenmiştir. LGS ve yazılı sınav kağıtlarında yer alan soruların bilişsel istem düzeylerine ve matematiksel bilgi türlerine göre dengeli bir dağılım göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the 8th grade mathematics written exam papers and the questions in the LGS mathematics exam administered between 2018-2023 according to cognitive demand levels and mathematical knowledge types. The document analysis method, one of the qualitative research methods, was used in the research. In the research findings, it was determined that the questions in the LGS mathematics exam were closely at the level of cognitive demand, both based on association and not based on association, and were in the category of mathematical knowledge that used procedural and conceptual knowledge together. The questions in the written exam papers are distributed at the cognitive demand level, at the mathematical method level that is not based on association, and at the mathematical knowledge type, more at the procedural knowledge type. It was determined that both types of exams had a very low distribution of questions at the cognitive demand level of doing mathematics. It has been determined that the questions in LGS and written exam papers do not show a balanced distribution according to cognitive demand levels and mathematical knowledge types.