Investigation of mix design parameters affecting the thermal properties of asphalt concrete under transient and steady-state heat transfer conditions
Geçici ve sürekli durum ısı transfer koşulları altında asfalt betonunun ısıl özelliklerini etkileyen karışım tasarım parametrelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 854853
  2. Yazar: DUYGU DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLER, DOÇ. DR. HANDE IŞIK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ölçüm yöntemlerinin güvenilirliği ve karışım bileşenlerinin ısıl özellikleri, asfalt betonunun ısıl özelliklerini belirlemede önemli bir rol üstlenir. Bu tezde, geçici ve kararlı durum ısı transfer koşulları altında asfalt betonunun ısıl özelliklerini etkileyen karışım tasarım parametrelerini incelemek üzere bir çalışma planı önerilmektedir. Çalışmada, Superpave yoğurmalı pres cihazı kullanılarak sıkıştırılan deney numuneleri, kararlı ve geçici ısı transfer koşulları altında yapılacak testler için uygun boyutlarda hazırlanmaktadır. Geçici ısı transfer koşulları altında ısıl iletkenlik, Geçici Düzlem Kaynak (TPS) cihazı ile ölçülmektedir. Laboratuvarda, numunelerin ısıl iletkenliğini ölçmek için kararlı durum test yöntemleri esas alınarak bir test düzeneği geliştirilirken numunelerin özgül ısı kapasitelerinin ölçümü için ise kalorimetri yaklaşımına dayalı ayrı bir test düzeneği kullanılmaktadır. TPS cihazı kullanılarak elde edilen sonuçlar, karışımın mikroyapısal özelliklerinin yanı sıra, karışım tasarım parametrelerinin de (agrega tipi, hava boşluğu içeriği ve maksimum agrega boyutu gibi) numunelerin ısıl iletkenliği üzerinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Kalorimetri test düzeneğinde yapılan ölçümler, tüm karışım bileşenlerinin (agrega, bitüm ve hava boşluklarının) yanı sıra başlangıç koşullandırma sıcaklığının numunelerin özgül ısı kapasitesini etkilediğini ortaya koymaktadır. Kararlı durum koşullarında yapılan ısıl iletkenlik ölçümlerinde ise karışımın diğer özelliklerinin hemen hemen hiç etkisi görülmezken, agrega tipinin etkili bir faktör olduğu dikkat çekmektedir. Ölçülen ısıl özellikler dikkate alındığında, karışımların ısıl özellikleri üzerinde agrega tipinin en belirgin etkiye sahip karışım bileşeni olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The reliability of the measurement methods and the thermal properties of the mix components play a crucial role in determining the thermal properties of asphalt concrete. In this thesis, a study plan is proposed to analyze the effect of mix design parameters on the thermal properties of asphalt concrete under both transient and steady-state heat transfer conditions. The laboratory samples are prepared using the Superpave Gyratory Compactor and cut into appropriate sizes for testing under steady-state and transient conditions. The measurement of thermal conductivity under transient conditions is conducted using a Transient Plane Source (TPS) device. While a steady-state test setup is developed in the laboratory to measure thermal conductivity, a separate calorimetry-based setup is used to measure the specific heat capacity of the samples. The results obtained with the TPS device show that not only the microstructural properties of the mixture but also the mix design parameters, i.e., the aggregate type, the air void content, and the maximum aggregate size, are important for the thermal conductivity of the samples. The measurements with the calorimetry-based setup show that all mixture components, i.e., aggregates, bitumen, and air voids, as well as the initial conditioning temperature, influence the specific heat capacity of the samples. Under steady-state conditions, only the aggregate type appears to be an influential factor, while the other properties of the mixture are all insignificant. Given the measured thermal properties, it appears that the aggregate type is by far the most influential mixture component affecting the thermal properties of the mixtures.