Sigorta sektöründe finansal ve finansal olmayan bilgilerin raporlanması ve sektöre yönelik bir analiz
Reporting of financial and non-financial information in the insurance sector and an analysis for the sector
  1. Tez No: 854876
  2. Yazar: GÜLŞAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Finansal raporlar; bir işletmenin belli bir muhasebe döneminde gerçekleştirdiği finansal nitelikteki işlem ve olayların sunumunun gerçekleştirildiği finansal tablolardan ve sürdürülebilirlikle ilgili açıklamaların yapıldığı finansal ve finansal olmayan bilgilerden oluşmaktadır. Finansal tablolarda, işletmenin belirli bir tarih itibariyle finansal durumu ile belirli bir döneme ait finansal performansı ve nakit akışları sunulmaktadır. Sürdürülebilirlik raporlarında ise çevre, sosyal ve kurumsal yönetişim (ÇSY) gibi konularda işletmelerin yaptığı açıklamalar yer almaktadır. Son yıllarda yatırımcılar, kreditörler ve borç verenler dahil olmak üzere işletme ile ilgili tüm taraflar işletmelerin sürdürülebilirlik konularında yapacakları açıklamaları önemsemekte ve işletmeye yönelik yapacakları değerlendirmelerde bu bilgileri kullanmaktadırlar. Dolayısıyla, toplumun tüm kesimlerinden kaynak toplayan sigorta şirketlerinin, kamuya hesap verebilirlik ve şeffaflık bağlamında, finansal tablolarda sundukları bilgilerin yanı sıra, finansal olmayan bilgilerin sunulduğu sürdürülebilirlik raporları (bazı şirketler entegre rapor adı altında bu bilgileri açıklamaktadır) da önem kazanmaya başlamış ve kullanıcı kesimler açısından önemli bir bilgi kaynağı haline gelmiştir. Yatırımcılar, kredi verenler ve diğer kullanıcılar açısından, şirketler hakkında uygun kararlar almak için sürdürülebilirlikle ilgili risklerin ve fırsatların etkileri hakkında yüksek kaliteli ve küresel olarak karşılaştırılabilir bilgilere olan ihtiyacı ve talebi gittikçe arttırmaktadır. Buna göre, işletmelerin finansal olmayan raporlarında, finansal tablo bilgilerini destekleyen, sürdürülebilirliğe ilişkin finansal bilginin sunulması gerektiğini anlamaları ve bu kapsamda kullanıcıların beklentilerini karşılayacak bilgileri açıklamaları gerekmektedir. Bu araştırmada, sigorta sektöründe bulunan seçilmiş şirketlerin finansal ve finansal olmayan bilgileri incelenecektir. Bu araştırmanın önemi finansal bilgilerin ve finansal olmayan bilgilerin bütünleştirilerek, birbirleri ile yorumlanarak incelenmesidir. Bu çalışmanın diğer çalışmalardan farkı hem finansal bilgilerin hem de finansal olmayan bilgilerin bütünleştirilerek incelenmesidir. Yapılan çalışmanın bir başka önemi ise; kapsama dahil edilen şirketlerin finansal bilgilerinin analizinin 2018-2021 yıllarına ait bilgilerinin irdelenecek olmasından finansal olmayan bilgilerin ise 2021 yılına ait bilgilerinin irdelenecek olmasından dolayı, ağırlıklı olarak kendini hissettiren pandeminin şirketlerin finansal tabloları ve sürdürülebilirlik raporu üzerindeki etkisinin de ortaya konulacak olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Financial reports consist of financial statements in which the accounting and presentation of financial transactions carried out during a certain year are carried out and financial and non-financial information in which disclosures about sustainability are made. Financial statements present the financial position of the business as of a certain date and its financial performance and cash flows for a certain period. Sustainability reports include statements made by businesses on issues such as environment, social and corporate governance (ESG). In recent years, all parties related to the business, including investors, creditors and lenders, attach importance to the statements made by businesses on sustainability issues and use this information in their evaluations of the business. Therefore, in the context of public accountability and transparency, insurance companies that collect resources from all segments of society, in addition to the information they present in financial statements, sustainability reports in which non-financial information is presented (some companies disclose this information under the name of integrated reports) have also begun to gain importance and become an important source of information for user segments. For investors, lenders and other users, there is an increasing need and demand for high-quality and globally comparable information on the impacts of sustainability-related risks and opportunities in order to make appropriate decisions about companies. Accordingly, businesses must understand that sustainability- related financial information that supports financial statement information must be presented in their non-financial reports, and in this context, they must disclose information that will meet the expectations of users. In this research, financial and non-financial information of selected companies in the insurance industry will be examined. The importance of this research is to examine financial information and non-financial information by integrating them and interpreting them with each other.The difference of this study from other studies is that both financial information and non-financial information are integrated and interpreted with each other. Another importance of the study is that since the analysis of the financial information of the companies included in the scope will be examined for the years 2018-2021 and the non-financial information will be examined for the year 2021,the impact of the pandemic which is predominantly felt on the financial statements and sustainability report of the companies will also be revealed.