Ceza hukuku bağlamında piramit satış sistemi
Pyramid selling scheme in the context of criminal law
  1. Tez No: 854909
  2. Yazar: İBRAHİM ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Piramit satış sistemi, farklı format ve görünümlerle ekonomik ve ticari hayatta varlığını sürdürmektedir. Değişik nitelikteki hileleri bünyesinde bulundurmasının da etkisi ile birçok tüketiciyi mağdur etmekte ve bu yönüyle dikkat çekmeyi başarmaktadır. Bu çalışmada, piramit satış sisteminin tanımı ve unsurlarının yanı sıra karşılaştırmalı hukuktaki örneklerine yer verilmiştir. Piramit satış sistemi ile birlikte, bu sisteme yakın kavramlar olan ponzi sistemler ile çok katmanlı satış sistemleri de incelenmiş ve aralarındaki farklar ortaya konulmuştur. Türk hukukunda, piramit satış sistemi ilk defa 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 80 ve 77/17. maddelerinde düzenlenmiştir. Bu hükümler ve uygulamadan örnekler, ceza hukuku bağlamında değerlendirilmiş ve piramit satış sistemi kapsamındaki işlem ve fiillerin ceza hukuku bakımından nitelendirilmesine yer verilmiştir. Ayrıca, mer'i mevzuat hükümleri ile uygulamaya dair tespit edilebilen sorunlara ve bu sorunların çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pyramid selling scheme continues to exist in economic and commercial life with different formats and outlooks. With the effect of having different deceits, it also victims many consumers and manages to attract attention in this aspect. In addition to the definition and elements of the pyramid selling scheme, its examples in comparative law are also included in the study. Along with the pyramid selling scheme, ponzi systems and multilevel –network- marketing systems, which are close to this system, have also been examined and the differences among them have been studied. In Turkish law, for the first time, pyramid selling scheme is regulated in Articles 80 and 77/17 of the Law No. 6502 on Consumer Protection. These provisions and examples from practice have been evaluated in the context of criminal law and the criminal law characterization of these provisions is addressed. In addition, problems that can be identified in relation to the provisions of the current legislation and its implementation are included, as well as suggestions for solutions to these problems.