Die Strafbarkeit der progressiven Kundenwerbung gemäß § 16 Abs. 2 UWG
Alman Haksız Rekabet Kanununun 16. Paragrafının 2. Fıkrasına göre kartopu sözleşmelerinin ve piramit satış tekniklerinin cezalandırılması
- Tez No: 708896
- Danışmanlar: PROF. DR. Martin Paul Waßmer
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität zu Köln
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ekonomik çıkar amacıyla işlenen suçlar her yıl milyarlarca dolar zarara yol açmaktadır. Keza bu tür suçların bireylerin ticari hayatın güvenilirliğini sorgulamasına neden olduğu da bilinmek-tedir. Devletler, bireylerin birikimlerini kaybetmemesi adına düzenlemeler yaptığı gibi ekono-mik çıkar amacıyla işlenen suçları yaptırım altına alan normlara da çeşitli kanunlarda yer ver-mektedir. Bu tür normlar genellikle ceza kanunlarında yer almaktaysa da kanun koyucu bunla-ra kimi zaman özel yasalarda da yer vermektedir. Böylesi kanunlardan biri de Türkçeye“Hak-sız Rekabete İlişkin Kanun”veya“Haksız Rekabetin Önlenmesine Dair Kanun”olarak çevri-lebilecek Kanundur. Bu Kanunun 16. maddesinin 2. fıkrası uyarınca kar topu sistemi ve pira-mit satış sistemi kurmak, yönetmek yasaktır. Çalışmamızda söz konusu hüküm incelenmiştir. Öncelikle kar topu sistemi ve piramit satış sistemi arasındaki benzerlikler ve farklılıklar açık-lanmaya çalışılmış; bu sistemlerin mahkeme kararlarında ne şekilde ele alındığı ortaya konul-muştur. Sonrasında ise bu tür sistemlerin kurulmasının, yönetilmesinin yaptırım altına alınması-nın zaruri olup olmadığı değerlendirilmiştir. Zira ceza hukuku son çaredir (ultima ratio). Dola-yısıyla bir eylemin ceza hukuku ile yaptırım altına alınması için o eylemin“cezalandırılmaya değer”; o eylem ile ortaya çıkan neticenin de“cezalandırılmaya layık”olması gerekir. Çalışma-nın ilerleyen bölümlerinde kar topu sistemi ve piramit satış sistemi kurmanın, yönetmenin hangi suç tipi aracılığıyla cezalandırılması gerektiği tartışılmıştır. Bilindiği üzere ülkemizde kar topu sistemi ve piramit satış sistemi kurmak, yönetmek dolandırıcılık suçu (Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun m. 77/17, 80 atfıyla TCK m. 157, 158) çerçevesinde ele alınmaktadır. Buna karşın Alman Ceza Hukuku söz konusu eylemleri dolandırıcılık suçu çerçevesinde değil, özel bir norm ile yaptırım altına almaktadır. Çalışmada bu durumun teorik alt yapısı araştırılmıştır. Bu bağlamda ifade etmek gerekir ki sistemi kuran, yöneten kişi, sisteme dâhil olan kişiye, sis-temden kazanç elde etmek için her seferinde bir önceki seviyeden daha fazla katılımcı bulması gerektiğini belirtmişse; katılımcı da bu bilgiyi bilmesine rağmen sisteme dâhil olmuş ve/veya sistemde kalmaya devam etmiş ise dolandırıcılık suçu bağlamında“hile”den bahsetmek ola-naksızdır. Dolayısıyla bu tür sistemlerin dolandırıcılık suçu çerçevesinde ele alınması kanunilik ilkesi sebebiyle birçok zaman mümkün değildir. Tam da bu nedenden dolayı Alman Ceza Hu-kuku, kar topu sistemi ve piramit satış sistemi kurmayı ve yönetmeyi özel bir düzenleme ile yaptırım altına almıştır. Çalışmanın daha sonraki aşamalarında söz konusu düzenleme tipiklik, hukuka aykırılık, kusurluluk ve suçun özel görünüş şekilleri açısından incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında ise ulaşılan sonuçların Multi-Level-Marketing ve Power-Shopping için ne anlam ifade ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Crimes committed with the purpose of deriving an economic gain causes loss of billions of Dollars every year. Likewise, it is also a well-known fact that this type of crimes causes ques-tioning of the reliability of economic life. States not only put regulations into force for the purpose of preventing the loss of the savings of people, but also include norms imposing sanc-tions on the crimes committed with the purpose of deriving economic gain in various laws. Although these types of norms are generally included in the penal codes, they are sometimes included in special laws, too, by the legislators. One of those laws is the“Unfair Competition Law”or“Unfair Competition Prevention Law”. It is forbidden to establish and run a snowball system or pyramid scheme system according to the paragraph 2 of article 16 of this law. The provisions of that article are examined in this study. First of all, the study explains the similari-ties and differences between the snowball system and the pyramid scheme system and how those systems were dealt with in the court decisions. Secondly, an evaluation was made about whether the imposition of sanctions on the establishment and management of this type of sys-tems was necessary. It is because recourse to the penal code is the last resort (ultima ratio). Consequently, sanctioning an act through penal code requires that act to be“worth of punish-ment”and the consequence of that act to“deserve punishment”. The subsequent sections of the study discuss which type of crime should be taken as a basis to punish the establishment and management of a snowball and pyramid scheme system. As is well known, establishing and running a snowball and pyramid scheme system in our country is considered a fraud un-der the article 157 and 158 of the Turkish Penal Code with reference to the article 77/17 of the Law on the Protection of Consumer. However, the German penal code imposes sanction on the above-mentioned act not under the scope of fraud but by a special norm. The present study investigates the situation's theoretical background. In this context, it must be stated that if the founder of the system said to the person who joins the system that he must find more participants than in the previous level every time in order to secure gain from the system and the participant joined the system and/or continued to remain in the system despite knowing this rule, it is impossible to speak of a“cheating”in the context of the crime of fraud. Conse-quently, in most cases it is impossible to deal with this type of systems under the scope of the crime of fraud due to the principal of lawfulness. And just for this very reason, the German Penal Code imposed sanction on founding and running a snowball system and pyramid scheme system by means of a special regulation. In the subsequent sections of the study, the said regulation was examined in terms of the typicality, unlawfulness, faultiness and the spe-cial forms of the appearance of the crime. In the final section, the meanings of the conclusions reached were discussed in terms of Multi-Level- Marketing and Power-Shopping.