Mehmet Emin Uzunosmanoğlu'nun hayâtı ve tasavvufi düşüncesi
Mehmet Emin Uzunosmanoğlu's life's and mystical thought
- Tez No: 854908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUD ESAD ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında XIX. Ve XX. Yüzyıllarda yaşamış mutasavvıflardan biri olan Şeyh Mehmet Emin Uzunosmanoğlu'nun hayâtı, tasavvufi görüşleri ve eserleri incelenmiştir. Şeyh Mehmet Emin Uzunosmanoğlu, Çankırı ilinin Şabanözü ilçesinin Bakırlı köyünde 6 Ocak 1939 tarihinde doğmuştur. Gençlik yıllarında Şeyh Niyazi Sekmen'e intisap edip şeyhi vefat edene kadar tarikata hizmette bulunmuştur. Şeyhinin vefatından sonra hilafeti devralan Şeyh, yıllarca tasavvufi hizmet edip mürid yetiştirmiştir. 31 Aralık 2020 tarihinde Ankara'da vefat etmiştir. Uzunosmanoğlu'nun hayâtı, eserleri ve tasavvuf düşüncesini ele alan bu çalışma giriş bölümünün yanında üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü oluşturan Giriş bölümünde çalışmanın konusu, yöntemi, amacı, kapsamı ve kaynakları ele alınmıştır. İkinci bölümde Uzunosmanoğlu'nun hayâtı, tasavvufa intisabı, tasavvufi yönü ve şahsiyeti ele alınmıştır. Hayâtı ile ilgili bilgiler Uzunosmanoğlu'nun ailesi ve müridleriyle yapılan röportajlardan elde edilmiş veriler doğrultusunda akademik bir üslupla değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde Uzunosmanoğlu'nun eserleri konu edinilmiştir. Dördüncü bölümde ise tasavvuf düşüncesi belirli kavramlar çerçevesinde ele alınmıştır. Uzunosmanoğlu'nun tasavvufla ilgili görüşlerine genel itibariyle kendi eserlerinden, vaaz ve sohbetlerinden ve yapılan röportajlardan ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an examination is undertaken of the life, Sufi perspectives, and literary contributions of Sheikh Mehmet Emin Uzunosmanoğlu, a Sufi figure from the 19th and 20th centuries. Born on January 6, 1939, in the village of Bakırlı, Şabanözü district, Çankırı province, Sheikh Mehmet Emin Uzunosmanoğlu dedicated his youth to the service of the Sufi order under the tutelage of Sheikh Niyazi Sekmen, persisting in his commitment until the demise of his spiritual guide. Following the passing of his sheikh, Sheikh Mehmet Emin Uzunosmanoğlu assumed the leadership, engaging in Sufi service and disciple cultivation for numerous years. He passed away on December 31, 2020, in Ankara. This study, which centers on Uzunosmanoğlu's life, literary works, and Sufi philosophical outlook, is structured with an introduction and three main sections. The introduction deliberates on the subject, methodology, objectives, scope, and sources of the study. The second section delves into Uzunosmanoğlu's life, initiation into Sufism, Sufi orientation, and personality. Information about his life is academically evaluated based on data obtained from interviews with Uzunosmanoğlu's family and disciples. The third section discusses Uzunosmanoğlu's literary works, while the fourth section scrutinizes his Sufi philosophy within the framework of specific conceptualizations. Uzunosmanoğlu's perspectives on Sufism are primarily derived from his own literary works, sermons, interviews, and conversations.