Doğrudan yabancı yatırımlar, sanayi üretimi ve ihracat ilişkisi: Türkiye örneği
Foreign direct investments, industrial production, and export relationship: Türkiye example
  1. Tez No: 854922
  2. Yazar: YELDA TONGA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle özellikle 1980'li yıllardan itibaren dünya genelinde yaygınlaşan doğrudan yabancı yatırımlar, ülkelerin büyüme ve kalkınmasında kritik bir öneme sahip olmuştur. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaç duydukları temel yatırım unsurları; teknolojik yenilikler, sermaye birikimi, sanayi açısından gelişmişlik, istihdam olanakları ve dış ticaret açığının azaltılmasında önemli katkılar sağlamaktadır. Türkiye ekonomik açıdan büyüme ve kalkınma için gerekli olan dış finansman kaynaklarının tedarikinde doğrudan yabancı yatırımları desteklemiştir. Bu çalışmada 2011:04 – 2023:10 dönemine ait 151 gözlemden oluşan aylık verilerden yararlanılmıştır. Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı yatırımlar, ihracat ve sanayi üretim endeksi ilişkileri test edilmiştir. Çalışmada öncelikle durağanlık analizi için ADF testi yapılmış akabinde ARDL sınır testi ile değişkenler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments, which have become widespread around the world, especially since the 1980s, with the effect of globalization, have gained critical importance in the growth and development of countries. Basic investment elements which are especially needed by developing countries make significant contributions to technological innovations, capital accumulation, industrial development, employment opportunities and reducing the foreign trade deficit. In Türkiye has supported foreign direct investments in the supply of external financial resources which are necessary for economic growth and development. In this study, monthly data consisting of 151 observations for the period 2011:04 - 2023:10 were used. The relationships between foreign direct investments coming to Turkey, exports and industrial production index have been tested. In study, firstly the ADF test was performed for stationarity analysis and then the variables were analyzed with the ARDL bounds test.