XVII. yüzyıl Halvetî divan şairlerinin şiirlerinde tasavvufî unsurlar
XVII. sufi elements in the poems of the century Halveti divan poets
  1. Tez No: 854952
  2. Yazar: EVİN ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BAYRAM DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Tasavvuf, İslâm'ın manevi ve mistik kapsamlarını keşfetmeye çalışan bir yolculuktur. Tasavvufun amacı Hakk'ın varlığı ve birliğine inananların kalplerini, zihinlerini dünyevî heveslerden arındırmalarına, içsel bir yolculuk yapmalarına ve Hakk'a yakınlaşmalarına yardımcı olmaktadır. XVII. yüzyılda yaşamış Halvetî şairler de tasavvufun temel prensiplerini ve inançlarını şiirlerinde işlemişlerdir. Bu çalışma, XVII. yüzyıl Halvetî şairlerinden Nâilî, Nakşî, Nehcî, Feyzî ve Fenâî'nin divanlarındaki şiirler esas alınarak bulunan tasavvufî unsurların incelenmesi üzerinedir. Çalışmada Halvetî şairlerin tasavvufî unsurlara yükledikleri mânâları gün yüzüne çıkarmak için bu ögeler, detaylıca ele alınarak incelenmiştir. Çalışmada; hayatları, eserleri ve tasavvufî düşünceleri değerlendirilen Halvetî şairlerin şiirlerindeki tasavvufî unsurlar, çalışma kapsamında analiz edilerek İslâm tasavvufu geleneği içindeki yeri ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu analiz ile Halvetî şairlerin tasavvufî düşünceleri üzerine daha derin bir çözümleme yapmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sufism is a journey that seeks to explore the spiritual and mystical scopes of Islam. The aim of Sufism is to help those who believe in the existence and unity of God to purify their hearts and minds from worldly desires, to make an inner journey and to get closer to God. XVII. Halveti poets who lived in the 19th century also used the basic principles and beliefs of Sufism in their poems. This work is from the 17th century. It is about examining the Sufi elements found based on the poems in the divans of the century Halvetî poets Nâilî, Nakşî, Nehcî, Feyzî and Fenâî. In the study, these elements were examined in detail in order to reveal the meanings that Halveti poets attributed to Sufi elements. In the study; The Sufi elements in the poems of Halveti poets, whose lives, works and Sufi thoughts were evaluated, were analyzed within the scope of the study and their place and importance in the Islamic Sufism tradition was tried to be revealed. With this analysis, it is aimed to make a deeper analysis on the Sufi thoughts of Halveti poets.