Akıllı şehirler kapsamında sürdürülebilirlik kavramı: Siber güvenlik
Sustainability within the scope of smart cities: Cyber security
- Tez No: 854953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sanayi devrimi ile başlayan ve günümüzde teknolojinin süratle gelişmesi ile beraber şehirler içinden çıkamayacak bir karmaşaya dönüştüler ve her şehir kendi bölgelerindeki kontrolü sağlamak amacıyla çeşitli çözüm alternatifleri aramaya başladı. Son yıllarda şehirler teknoloji ile entegre olarak ve akıllı şehir fikri ortaya çıkarmış yaşam alanlarını düzenleyebilmek ve vatandaşlara sunulan hizmetleri maksimize eden şehir mantığı yürütülmeye başlanmıştır. Akıllı şehir kavramı çok çeşitlidir ve multidisipliner bir şekilde değerlendirilmelidir. Bu araştırma dahilinde siber güvenliğin akıllı şehir kapsamında sürdürülebilirlik ve mühendislik bilimi ile iç içe bir tanım olduğu vurgulanmaktadır. Araştırmanın temel amacı akıllı şehirler ve bu kapsam dahilinde sürdürülebilirliği detaylı literatür taraması yapılarak hala yanıtsız kalan soruları geliştirmeyi ve bu alandaki geniş fikir alternatifleri sunmayı hedefler ve bu doğrultuda hızla dönüşen dijital dünyada çeşitli siber güvenlik açıklıklarını ve gizlilik çözüm senaryolarını inceleyerek öneri ve standartlarını belirlemektir. Akıllı şehirlerde siber güvenliğin sağlanabilmesi adına bir model sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Starting with the industrial revolution and with the rapid development of technology today, cities have turned into an unmanageable mess and each city has started to look for various solution alternatives in order to ensure control in their own regions. In recent years, cities have been integrated with technology and the idea of a smart cities have emerged to organize living spaces and maximize the services offered to citizens. The concept of smart city is very diverse and should be evaluated in a multidisciplinary manner. In this research, it is emphasized that cyber security is a definition intertwined with sustainability and engineering science within the scope of smart city. The main purpose of the research is to develop the questions that still remain unanswered by conducting a detailed literature review on smart cities and sustainability within this scope, and to offer a wide range of ideas and alternatives in this field, and in this direction, to examine various cyber security vulnerabilities and privacy solution scenarios in the rapidly transforming digital world and to determine the recommendations and standards. A model will be presented to ensure cyber security in smart cities.