The effects of service design on super app brand perception and user experience
Super uygulamalardaki servis tasarımının kullanıcıların marka algısı ve deneyimlerine etkisi
  1. Tez No: 854961
  2. Yazar: SÜMEYYE ŞİMŞEKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY, DOÇ. DR. YEKTA BAKIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışma, hizmet tasarımı unsurlarının (kullanıcı arayüzü, ödeme, lojistik, iade süreci ve müşteri destek hizmetleri) süper uygulamaların marka algısı ve kullanıcı deneyimleri üzerindeki etkilerini, müşterilerin marka tanıma faktörünü de dikkate alarak araştırmayı amaçlamaktadır. Nitel ve keşifsel bir araştırma yöntemi kullanılmış olup, amaçlı örnekleme yöntemi uygulanmıştır. En az haftada bir defa elektronik, giyim, mobilya gibi ürün kategorilerine ek olarak yemek ve market siparişi gibi farklı hizmetlerden süper uygulama aracılığıyla hizmet alan 25-35 yaş arasındaki kullanıcılar olarak belirlenen katılımcılarla yarı yapılandırılmış bir mülakat aracılığıyla veri toplanmış ve nitel veri analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda, hizmet tasarımı unsurları ve müşteri deneyimi, Güvenilirlik, Sorunsuzluk, İşlevsellik, Çeşitlilik ve Alışkanlık gibi temel marka algısı temalarının oluşturulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, markanın sosyal sorumluluk yaklaşımı ve tutumu, var olan marka algısının nasıl değiştiğini anlamak için incelenmiştir. Sonuçları, mevcut marka algısı üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ve bilinirliğin nasıl oluşturulduğunu belirlemiştir. Bu doğrultuda, çalışma, süüper uygulama geliştiricileri ve marka yaratıcıları için olası yönlendirmeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of service design elements (user interface, payment, logistics, return process, and customer support services) on super apps brand perception and user experiences by also considering the brand recognition of customers. A qualitative and exploratory research design was used, with a purposive sampling method. Participants specified as users who purchase from the super app's different services such as; electronics, clothing, furniture addition to the food and grocery shopping at least once a week aged between 25 and 35. Data was collected through a semi-structured interview, and analyzed using qualitative data analysis. Accordingly, service design elements and customer experience play a significant role in building users' brand perception in the themes of Trustworthiness, Seamlessness, Functionality, Variability and Habituality. Also, brand's approach to social responsibility and their stance were examined to understand the changing perception of users. The study results determined the positive and negative impacts on current brand perception in addition to how they build the recognition of brand. Accordingly, the study can be lightening the possible implications for super app developers and brand creators.