İnfertil hastalarda vitamin D reseptör geninin moleküler korelasyonu
Molecular correlation of vitamin D receptor gene with infertile patients
  1. Tez No: 854960
  2. Yazar: ESRAA SALEH MAHDI AL-KHAFAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son in vivo bulgular, D vitamininin erkek üreme kapasitesi üzerinde avantajlı etkiler sağlayabileceği fikrini doğrulamıştır. Bu araştırmanın temel amacı, kısırlık yaşayan bir erkekte cinsel hormonların (özellikle testosteron, folikül uyarıcı hormon ve luteinize edici hormon) konsantrasyonlarının yanı sıra D vitamini seviyelerinin belirlenmesidir. Ayrıca, aynı kısır erkek denekte BsmI gen polimorfizminin varlığının incelenmesi ve teşhis edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Nisan-Mayıs 2022 arasındaki dönemde Babylon Doğum Hastanesine kabul edilen 125 kişi dahil edilmiştir. Bu araştırmaya katılan bireyler; Kontrol grubu (50 kişi) ve Hasta grubu (75 kişi) olarak iki gruba bölünmüştür.
Özet (Çeviri)
Recent in vivo findings have confirmed the idea that vitamin D may provide advantageous effects on male reproductive capacity. The main objective of this study was to determine the concentrations of sex hormones (especially testosterone, follicle-stimulating hormone and luteinizing hormone) as well as vitamin D levels in an infertile male. It was also aimed to examine and diagnose the presence of the BsmI gene polymorphism in the same infertile male subject. The study included 125 individuals admitted to Babylon Maternity Hospital between April and May 2022. The individuals participating in this study were divided into two groups; Control group (50 people) and Patient group (75 people).