Preeklampsili hastaların plasenta, plasental yatak ve kordon dokularındaki miRNA'ların ifade analizi
Expression analysis of miRNAs in the placenta, placental bed and umbilical cord tissues of patients with preeclampsia
  1. Tez No: 854967
  2. Yazar: TAHABERK ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEHİR ÖZDEMİR ÖZGENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biology, Genetics, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Preeklampsi, hipertansif bir gebelik komplikasyonudur. Bu komplikasyon annenin ve fetüsün/bebeğin kaybına sebep olabilen önemli bir hastalıktır. Preeklampsi hipertansif gebelik bozuklukları arasında Türkiye'de ilk sırada dünyada ise üçüncü sırada yer almaktadır. Bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır ve tek kesin tedavisi gebeliğin sonlandırılması olmaktadır. Ancak, bu soruna yönelik etkili terapötik müdahaleler geliştirebilmek için hastalığın temel mekanizmalarının anlaşılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu temel mekanizmaların anlaşılması, hastalığın etiyolojisini belirleyerek önleyici stratejilerin geliştirilmesini kolaylaştırabilir. Temel verilere göre, anjiyogenez, hücre farklılaşması ve hücre mobilitesindeki anormallikler, plasenta oluşumunu normal süreçten sapmış bir şekilde etkileyerek hastalık belirtilerini tetiklemektedir. Literatür bilgisi, hücre biyolojisi ve diğer biyolojik disiplinler ışığında, hücresel mobilite, hücre metabolizması ve hücre farklılaşmasında rol oynayan miRNA'ların, preeklampsi patogenezinde önemli bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. miRNA'lar, protein kodlamayan ancak gen ifadesini mRNA düzeyinde düzenleyen kritik düzenleyici RNA molekülleridir. Bu miRNA'ların ifade düzeyindeki değişiklikler, hücre içindeki mRNA-protein translasyon mekanizmalarını düzenleyerek hücresel davranışı modüle edebilir. Tüm bunların ışığında, bu araştırma, çeşitli miRNA ifadesindeki değişikliklerin preeklampsi hastalığının temel mekanizmalarında önemli bir rol oynayabileceği hipotezi üzerine kurulmuştur. Çalışmanın odak noktası, hücre metabolizması, hücre mobilitesi ve anjiyogenezi etkileyen yollar üzerinde düzenleyici etki gösteren miRNA'larının seçilmesi ve bu miRNA'ların ifade düzeylerinin değerlendirilmesidir. Sağlıklı ve preeklamptik anne adaylarından alınan plasenta, kordon ve plasenta yatağı örnekleri üzerinde, Real-Time PCR analizleri hedef miRNA (hsa-miR-183, hsa-miR-325, hsa-miR-101-3p, hsa-miR-224 ve hsa-miR-210) ifadesindeki değişikliklerin belirlenmesi amacıyla bu tez çalışmasına temel oluşturmuştur. Bu bağlamda, miRNA profillerinin incelenmesi, preeklampsi patogenezinin daha iyi anlaşılmasına ve etkili terapötik ajanların geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia represents a hypertensive complication within the gestational period, posing a consequential risk to both maternal and fetal/infant well-being. It stands atop the hierarchy of hypertensive pregnancy disorders in Turkey and ranks third globally. Presently, there exists no definitive therapeutic approach for this affliction, with termination of pregnancy being the sole conclusive intervention. However, elucidation of the fundamental mechanistic underpinnings is imperative for the formulation of efficacious therapeutic modalities. Concurrently, such understanding holds promise for the delineation of etiological factors, facilitating the development of preventive strategies. Foundational data suggests that aberrations in angiogenesis, cell differentiation, and cell mobility disturb the normative course of placental formation, precipitating the symptomatic manifestation of the disease. Drawing upon the amalgamated knowledge from cellular biology and allied biological disciplines, microRNAs (miRNAs) emerge as pivotal regulatory entities anticipated to wield substantive influence in the pathogenesis of preeclampsia. miRNAs, non-coding RNA molecules, orchestrate gene expression at the mRNA level, exerting regulatory control sans protein encoding. Alterations in the expression levels of these miRNAs can intricately modulate cellular behavior via the regulation of mRNA-protein translation mechanisms intracellularly. Within this purview, this investigation is grounded in the hypothesis that nuanced alterations in diverse miRNA expressions significantly underpin the fundamental mechanistic landscape of preeclampsia. The study focalizes on the judicious selection of miRNAs governing pathways germane to cell metabolism, cell mobility, and angiogenesis, with a concomitant evaluation of their expression profiles. Real-Time PCR analyses, conducted on samples derived from the placentas, cords, and placental beds of both healthy and preeclamptic cohorts, form the foundational basis of this scholarly inquiry, seeking to delineate shifts in target miRNA (hsa-miR-183, hsa-miR-325, hsa-miR-101-3p, hsa-miR-224 ve hsa-miR-210) expression. In this comprehensive framework, the scrutiny of miRNA profiles aspires to contribute substantively to an enhanced comprehension of preeclampsia's pathogenesis and facilitate the development of efficacious therapeutic modalities.