Deniz suyu izolatı gram negatif bakterilerin bazı antibiyotik direnç genlerinin ve virülans özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some antibiotic resistance genes and virulence characteristics of seawater isolate gram-negative bacteria
- Tez No: 854999
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCİHAN HACIOĞLU DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale kıyı şeridi deniz suyundan izole edilmiş toplam 50 bakteri izolatının antibiyotik direnç profilleri, tetrasiklin ve vankomisin direnç genleri ile bazı virülans özellikleri (biyofilm, siderefor, enzimatik aktivite) araştırılmıştır. Direnç geni saptanan izolatların ayrıca moleküler identifikasyonları yapılmıştır. Antibiyogram testi sonuçlarına göre, izolatların %90'ın penisilin, %76'sı vankomisin, %68'i tetrasiklin, %54'ü ampisilin ve %8'i gentamisin antibiyotiklerine karşı dirençli olarak tespit edilmiştir. İzolatların %88'inin, Çoğul Antibiyotik Direnç (ÇAD) indeksi kritik seviyenin üzerinde hesaplanırken; %30'unda tetM, %10'unda vanA, %2'sinde ise hem tetM hem de vanA antibiyotik direnç geni tespit edilmiştir. Ayrıca virulans faktörleri açısından tüm izolatların enzim varlığı, biyofilm üretme ve siderefora sahip olma açısından yüksek potansiyele sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Bakterilerde tespit edilen yüksek antibiyotik direnci ve direnç geni varlığı bölgede kontrolsüz antibiyotik kullanımını göstermekle birlikte, halk sağlığı açısından risk teşkil edebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the antibiotic resistance profiles of a total of 50 bacterial isolates isolated from the coastal area of Çanakkale, isolated from seawater, were investigated, along with the presence of resistance genes for tetracycline and vancomycin, and some virulence factors (biofilm formation, siderophore production, enzymatic activity). Molecular identifications of isolates with detected resistance genes were also performed. According to the results of the antibiotic susceptibility tests, 90% of the isolates were found to be resistant to penicillin, 76% to vancomycin, 68% to tetracycline, 54% to ampicillin, and 8% to gentamicin. While 88% of the isolates had a Multiple Antibiotic Resistance (MAR) index above the critical level, tetM was detected in 30%, vanA in 10%, and both tetM and vanA in 2% of the isolates. Furthermore, in terms of virulence factors, it was concluded that all isolates had a high potential for enzyme production, biofilm formation, and siderophore production. The high antibiotic resistance and the presence of resistance genes in bacteria indicate uncontrolled antibiotic usage in the region, posing a potential risk to public health.