The future impacts of climate change on fish stocks in the Black sea: An end-to-end model approach
İklim değişikliğinin Karadeniz balık stoklarına gelecekteki etkileri: Baştan sona bir model yaklaşımı
  1. Tez No: 854998
  2. Yazar: HACER BUSE UYSALER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi ve Balıkçılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Karadeniz'in ısınması deniz ekosistemini, balık popülasyonlarını ve bu popülasyonların etkilediği geçim kaynaklarını önemli ölçüde etkilemektedir. Deniz ekosisteminin çevresel değişikliklere verdiği tepkileri daha iyi anlamak adına, ekosistemin geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında tahminler veren detaylı modeller kritik önem taşımaktadır. Şimdiye kadar, iklim değişikliğinin Karadeniz ekosistemi ve balık popülasyonları üzerindeki uzun vadeli etkileri kapsamlı olarak incelenmemiştir. Bu çalışmada, 21. yüzyılın sonuna kadar IPCC iklim değişikliği senaryoları altında Karadeniz balık stoklarındaki olası gelecekteki değişikliklerini değerlendiren bireye dayalı OSMOSE (Object-oriented Simulator of Marine Ecosystems Exploitation) modeli kullanılmıştır. Hamsi, çaça, istavrit, barbun, mezgit, kalkan, lüfer ve palamut olmak üzere ticari açıdan önemli sekiz balık türünün dinamikleri, 2000-2014 için bir güncel durum senaryosu ve 2086-2100 için bir gelecek senaryosu altında incelenmiştir. Model sonuçları gözlemlenen verilerle tutarlılık elde etmiştir. Sonuçlar, tüm balık türlerinin popülasyonlarında ve av değerlerinde, alt trofik seviyelerdeki artışlarla ilişkili olarak bir artış olacağını öngörmüştür. Bu artışlar bütün türler için tüm boy sınıflarında gözlemlenmiştir. Daha küçük bireylerin sisteme hakim olacağı öngörülmüş ve bu da sürdürülebilir olmayan balıkçılığın etkisini göstermiştir. Bu çalışmanın bulguları, boyuta dayalı fırsatçı avlanma yaklaşımını kullanarak Karadeniz'de iklime uyumlu balıkçılık stratejilerinin geliştirilmesine yönelik kritik bilgiler sağlayabilir. Bu stratejiler, sürdürülebilir ve uzun vadeli balıkçılık sağlamak için iklime uyumlu stratejilerle birlikte, daha büyük boy sınıflarındaki balık popülasyonlarının toparlanmasına odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The warming of the Black Sea significantly affects the marine ecosystem, fish populations, and livelihoods. Comprehensive models that make assessments about the past, present, and predictions concerning future changes of marine ecosystems are critical tools to better understand marine ecosystem dynamics in response to environmental changes. Until now, the long-term effects of climate change on the Black Sea ecosystem and fish populations have not been extensively studied. This study used the individual-based model OSMOSE (Object-oriented Simulator of Marine Ecosystems Exploitation) to investigate the possible future changes in Black Sea fish stocks under climate change until the end of the 21st century by capitalizing on IPCC climate projections. The dynamics of eight commercially important fish species, anchovy, sprat, Mediterranean horse mackerel, whiting, red mullet, turbot, bluefish, and bonito, were examined under two scenarios, i) a hindcast scenario for 2000-2014, and ii) a future scenario for 2086-2100. The model outcomes showed consistent alignment with observed data. The model results showed that there will be an increase in biomass and catch values of all fish species, as a result of predicted increases at lower trophic levels. Furthermore, predicted increases were generally observed for all size classes. Smaller individuals were projected to dominate the system, demonstrating the impact of unsustainable fishing. The findings of this study could provide critical insights for the development of climate-adapted fishing strategies in the Black Sea using a size-based opportunistic predation approach. Therefore, these strategies should focus on the recovery of populations in larger size classes, with climate-adapted strategies to ensure sustainable and long-term fisheries.