Karabük'te aile sağlığı merkezlerine başvuran 18 yaş üstü kişilerde COVİD-19 aşı reddi durumu ve nedenlerinin tespiti ve sağlık okuryazarlık düzeyi ile ilişkisi
Detection of COVİD-19 vaccine rejection situation and reasons in people over 18 years of age appliing to family health centers in karabük and its relationship with health literacy level
  1. Tez No: 855011
  2. Yazar: GÜLŞAH BÜŞRA EKMEKCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAY NACAR, DOÇ. DR. NERGİZ SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 aşısının reddi durumunu, bu durumun nedenlerini ve bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeyleriyle ilişkisini incelemektir. Bu çalışma, kesitsel analitik bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Mayıs 2022-Haziran 2022 tarihleri arasında Karabük ilindeki aile sağlığı merkezlerine başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden 648 kişi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“sosyodemografik özellikler”,“COVID-19 aşı reddi durumunun özelliklerini tespit eden sorular”ve“Sağlık Okuryazarlık Ölçeği, TSOY-32 Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul izni alınmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Kişilerin tanıtıcı özelikleri, kategorik verilerde frekans ve yüzdeyle ifade edilmiştir. Pearson ki-kare ve Fisher's Exact Test testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the rejection of the COVID-19 vaccine, its reasons and its relationship with health literacy levels. This study is a cross-sectional analytical study. The sample of the research consisted of 648 people who applied to family health centers in Karabük province between May 2022 and June 2022 and agreed to participate in the research.“Sociodemographic Characteristics”,“Questions determining the characteristics of COVID-19 vaccine rejection”and“Health Literacy Scale TSOY-32 scale”were used to collect data. Ethics committee permission was obtained to conduct the research. The data were analyzed with the SPSS program. Descriptive characteristics of people are expressed with frequency and percentage in categorical data. Pearson Chi-Square and Fisher's Exact Test were used.