Aluminyum oksit nanopartikülünün deniz suyundan izole edilen bazı bakteri suşları üzerindeki antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial effects of aluminum oxide nanoparticle on some bacterial strains isolated from sea water
- Tez No: 855012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Public Health, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Antibiyotiklerin insanlarda, hayvanlarda ve çevrede yaygın kullanımı, immün sistem bozukluğu yaşayan hasta sayısında artış olması, gıda endüstrisinde antibiyotiklerin kullanılması ve bakterilerdeki mutasyonlar gibi sebeplerle bakteriyel antibiyotik direnci günümüzün en önemli halk sağlığı sorunlarından biri haline gelmiştir. Bakteriyel patojenlere karşı birçok metal ve metal oksitin antibakteriyel etkiye sahip olduğu bilinmektedir; ancak alüminyum oksit nanoparçacıklarının antibakteriyel etkinliği, çinko, gümüş, demir ve bakır gibi metal oksitlerin nanoparçacıklarının antimikrobiyal özelliklerine dair literatürde çok az çalışma yer almaktadır. Bu çalışmada alüminyum oksit nanopartikülünün, deniz suyundan izole edilen bazı Gram pozitif ve Gram negatif bakteri suşları üzerindeki antimikrobiyal etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, bakteri izolatlarının antibiyotik duyarlılıkları ve biyofilm oluşumları değerlendirilmiştir. İzolatların antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesinde Kirby-Bauer Disk Difüzyon Testi, biyofilm aktivitelerinin değerlendirilmesinde ise Miktotitre Plaka Yöntemi kullanılmıştır. Aluminyum Oksit nanopartikülünün çalışmada kullanılan Gram negatif ve Gram pozitif bakteriler üzerindeki antimikrobiyal etkileri, Mikrobroth Dilüsyon Testi ile araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, kullanılan bakteri suşlarının antibiyotik duyarlılıklarının birbirinden farklılık gösterdiği yine bu bakteri suşlarının hepsinin biyofilm oluşturma yeteneğine sahip olmadığı ve Aluminyum Oksit nanopartikülünün bu suşlar üzerindeki antibakteriyel aktivitesine bakıldığında ise Minimum İnhibisyon Konsantrasyonunun >2 mg/mL olduğu ve Minimum Bakterisidal Konsantrasyonunun >1mg/mL olduğu ortaya konmuştur. Aluminyum Oksit nanopartikülünün antimikrobiyal etkileri üzerine yapılan fazla çalışma olmaması sebebiyle, bu çalışma literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Bacterial antibiotic resistance has become one of the most important public health problems of our time due to the widespread use of antibiotics in humans, animals and the environment, the increase in the number of patients with immune system disorders, the use of antibiotics in the food industry and mutations in bacteria. Many metals and metal oxides are known to have antibacterial effects against bacterial pathogens; however, there are very few studies in the literature on the antibacterial activity of aluminum oxide nanoparticles and the antimicrobial properties of nanoparticles of metal oxides such as zinc, silver, iron and copper. In this study, it was aimed to investigate the antimicrobial effects of aluminum oxide nanoparticles on some Gram-positive and Gram-negative bacterial strains isolated from sea water. In addition, antibiotic susceptibility and biofilm formation of bacterial isolates were evaluated. Kirby-Bauer Disk Diffusion Test was used to determine antibiotic susceptibility of isolates, and Microtiter Plate Method was used to evaluate biofilm activities. Antimicrobial effects of Aluminum Oxide nanoparticle on Gram negative and Gram positive bacteria used in the study were investigated by Microbroth Dilution Test. In the results of working, The antibiotic susceptibility of the bacterial strains used differs from each other, and none of these bacterial strains have the ability to form biofilms, and when the antibacterial activity of the Aluminum Oxide nanoparticle on these strains is examined, it has been revealed that the Minimum Inhibition Concentration is >2 mg/mL and the Minimum Bactericidal Concentration is >1mg/mL. Since there are not many studies on the antimicrobial effects of Aluminum Oxide nanoparticle, this study will contribute to the literature.