Betonarme yapılarda sismik izolatör kullanımı ve sismik izolatör tiplerinin incelenmesi
Use of seismic isolators in reinforced concrete structures and review of seismic isolator types
  1. Tez No: 855015
  2. Yazar: ABDÜL SAMET BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Depremler önceden zamanı bilinemeyen ve kontrol edilmesi mümkün olmayan doğal afetlerdir. Bu doğal afetler meydana geldikleri zaman yapılarda hasara sebebiyet verirler ve bu durum can ve mal kaybı endişesini beraberinde getirir. Depremlerin zamanı önceden bilinemediği için depreme karşı alınabilecek önlemler tasarım esnasında alınır. Betonarme yapılar projelendirilirken yapıya etki edecek deprem yükleri göz önünde bulundurularak projelendirilir. Projelendirme safhasında amaç, deprem etkisinden kaynaklı yapıların taşıyıcı elemanlarında oluşan hasarların sınırlandırılmasıdır. Geleneksel yöntemlerde bu sünekliliği arttırarak sağlanabilir. Ancak bu yöntem beraberinde belli başlı sıkıntıları da getirmektedir. Yapısal elemanların kapasitesinin arttırılmasıyla beraber maliyette de artış yaşanmakta ve bununla beraber kat ivme değerleri de artmaktadır. Ayrıca yapının elastik davranışı sınırlandırılarak yapının en baştan hasar almasına müsaade edilir duruma getiriliyor. Bu nedenle günümüzde geleneksel yapım ve güçlendirme metotlarından uzaklaşıp taban yalıtımlı sistemler tercih edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, deprem etkisi altında betonarme yapılarda oluşan hasarları minimize etmeyi amaçlayan deprem yalıtım malzemeleri incelenmiştir. Bu deprem yalıtımlarından, günümüzde dünyada sıkça kullanılan ve ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan sismik izolatörler ele alınmıştır. Sismik izolasyonun tarihi, sistemin özellikleri, avantajları ve dezavantajları değerlendirilmiştir. Uygulama esnasında karşılaşılan zorluklar ve uygulamaya etki eden yapı özelliklerine detaylıca yer verilmiştir. Tezin sayısal çalışmasında ise SAP2000 analiz programında farklı kat yüksekliğine sahip (4,8 ve 16 katlı) ankastre, kurşun kauçuk çekirdek izolatörlü ve sürtünmeli sarkaç izolatörlü 9 farklı model tasarlanmıştır. Bu modeller 6 Şubat Kahramanmaraş deprem ivme kayıtlarıyla çözümlenmiştir. 9 farklı modelin deprem etkileri karşısındaki performansları değerlendirilmiştir. Böylece izolatör sistemleri ankastre mesnete karşı kıyaslanırken aynı zamanda kendi içinde de kıyasa tabi tutulmuştur. Aynı zamanda kat yüksekliğiyle izolatörün etkisi doğrudan incelenmek istenmiştir. Son bölümde ise maliyet analizi yapılarak izolatörlü bir yapının maliyeti ile geleneksel yapım yöntemleriyle yapılan bir yapının maliyeti hesaplanarak karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are natural disasters that cannot be predicted and cannot be controlled. When these natural disasters occur, they cause damage to structures and this brings with it the concern of loss of life and property. Since the time of earthquakes cannot be known in advance, precautions against earthquakes are taken during design. While designing reinforced concrete structures, the earthquake loads that will affect the structure are taken into consideration. The aim of the project phase is to limit the damage to the load-bearing elements of the structures caused by the earthquake effect. In traditional methods, this can be achieved by increasing ductility. However, this method also brings with it certain problems. As the capacity of structural elements increases, the cost also increases, and floor acceleration values also increase. In addition, by limiting the elastic behavior of the structure, the structure is prevented from being damaged from the very beginning. For this reason, nowadays, traditional construction and reinforcement methods are being moved away from and base insulated systems are preferred. In this study, earthquake insulation materials aiming to minimize the damages occurring in reinforced concrete structures under the influence of earthquakes were examined. Among these earthquake insulations, seismic isolators, which are frequently used in the world today and are becoming widespread in our country, are discussed. The history of seismic isolation, the features of the system, its advantages and disadvantages are evaluated. The difficulties encountered during the application and the structural features that affect the application are included in detail. In the numerical study of the thesis, 9 different models with different floor heights (4, 8 and 16 floors), built-in, lead rubber core insulators and friction pendulum insulators were designed in the SAP2000 analysis program. These models were analyzed with the 6 February Kahramanmaraş earthquake acceleration records. The performances of 9 different models against earthquake effects were evaluated. Thus, while the insulator systems were compared against the built-in support, they were also compared within themselves. At the same time, it was intended to directly examine the effect of the insulator with floor height. In the last section, a cost analysis was made and a comparison was made by calculating the cost of a structure with insulators and the cost of a structure built with traditional construction methods.