Yüksek yapılarda sismik izolatörün kullanım etkisi incelenmesi
Investigation of the effect of using earthquake rubber isolators in high buildings
  1. Tez No: 864977
  2. Yazar: ÖMER GAZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL NOHUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada yüksek yapılarda sismik izolatör kullanım etkisi incelenmektedir. Farklı yüksekliklere sahip hastane yapıları hem ankastre mesnetli hem de sismik izolatörlü olarak SAP2000 yazılımı ile modellenmiştir ve TBDY2018 yönetmeliğine göre Mod Birleştirme ve zaman tanımı alanında doğrusal olmayan deprem analizi gerçekleştirilmiştir ve sismik izolatörlü yapılarda yükseklik etkisi incelenmiştir. Yüksek yapının taşıyıcı sistemi, yüksek betonarme yapılar deprem yüklerine karşı yüksek dayanımını sağlayacak rijit çekirdek sistemi kullanılmıştır. Perde/boşluklu perde ve betonarme çerçevelerinden oluşan sistem seçilmiştir. Modellenen yapılar 20 metre yüksekliğine sahip 5 katlı yapı, 40 metre yüksekliğine sahip 10 katlı yapı, 72 metre yüksekliğine sahip 18 katlı yapı ve 100 metre yüksekliğine sahip 25 katlı yapıdır, ve böylece 5, 10 katlı yapılar yüksek yapı yönetmeliğine girmemektedir ama bu çalışmada normal yapılar ve sismik izolatörlü yapılar aralarında karşılaştırma yapıldığı için ve izolatör kullanımında yükseklik etkisi incelendiği için bütün yapılarda, modellenen tüm binalarda, aynı deprem analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada kurşun çekirdekli elastomerik izolatör tipi seçilmiştir. Analiz sonuçları, doğal titreşim periyotlarına, kat arası deplasmanlarına, kolonlarda meydana gelen iç kuvvetlere ve taban kesme/reaksiyon kuvvetlerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, seismic isolator usage effect is examined in high structures. Hospital structures with different heights were modeled using SAP2000 software with both normal supported and seismic base isolatoed case, and according to the TBDY2018 Regulation, non -linear earthquake analysis was performed in both mode merge and Time History methods and height effect was examined in seismic isolated structures. The structural system of high rise reinforced concrete buildings is selected to be rijid core system To get high resistance of building against earthquake load. This system consistes shear walls and concrete column-beam frames. Modeled buildings are 5-storey building with a height of 20 meters, 10-storey building with a height of 40 meters, 18-storey building with a height of 72 meters and 25-storey building with a height of 100 meters. 5 and 10 storey buildings are not consisted in high-rise building regulation of TSC2018. But in this study to make close copmarison between normal supported and sismec base isolated buildings and the changing of sismec isolator effect in high rise building same earthquake analyses will be applied for all buildings. The seismic isolator type which selected is LRB elastomeric (rubber) isolator type. The analysis resultes were evaluated considering periods, storey displacements, columns forces and base shear/axial force.