Factors of socio-spatial vulnerabilities to energy poverty
Enerji yoksulluğuna karşı sosyo-mekansal kırılganlık faktörleri
- Tez No: 855040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ANIL ŞENYEL KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Toplumdaki hanelerin enerji yoksulu olma olasılığını arttıran kırılganlıklar, giderek çok boyutlu olmakta ve coğrafi olarak kabul edilmektedir. Bir hane halkının enerji yoksulluğuna karşı savunmasızlığı, sosyal ve mekansal olarak değişkendir. İklim değişikliğinin bir sonucu olarak, kırılganlıklar giderek daha belirgin hale gelmektedir. İklim değişikliği ve enerji yoksulluğu ile iklim savunmasızlığı arasındaki karşılıklı ilişki nedeniyle, daha yüksek düzeyde kırılganlığa sahip bölgelerin enerji yoksulluğuna daha yatkın olduğu düşünülebilir. Bu nedenle sürdürülebilirlik kaygılarını azalmak adına, enerji yoksulluğunun azaltılmasına katkı sağlayıcı eylem ve politikaların geliştirilebilmesi için enerji yoksulluğunu arttıran ve etkileyen kırılganlıkların belirlenmesi, bu kırılganlıkların önceliklendirilmesi önem arz etmektedir. Öncelikle yoksulluğa neden olan faktörler anlaşılmalı, ardından bu faktörler nedeniyle oldukça hassas olan alanlar değerlendirilmelidir. Bu araştırma, enerji kırılganlığına katkıda bulunan sosyo-ekonomik ve fiziksel değişkenleri tanımlamayı ve kırılganlıkların mekansal dağılımını göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışma alanı olarak Türkiye illeri incelenmiş, il düzeyinde veri setleri kullanılmıştır. Bir veri kümesinin boyutsallığını azaltmak ve mümkün olduğu kadar varyasyonunu korumak için kullanılan istatistik yöntemi olan Temel Bileşenler Analizi (PCA) uygulanmıştır. Böylelikle verilerin anlamlı kümeler halinde ortaya konması ve belirli bileşenler altında değerlendirilerek enerji yoksulluğunu etkileyen ve arttıran kırılganlıklar incelenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is becoming more widely accepted that the vulnerabilities that make it more likely for households in the community to be energy poor are multifaceted and geographical. The extent that a household is vulnerable to energy poverty varies socially and geographically. Vulnerabilities are becoming more obvious because of climate change. Regions with greater degrees of vulnerability may be considered more vulnerable to energy poverty, primarily due to climate change and the connection between energy poverty and climate vulnerability. To generate activities and policies that contribute to the reduction of energy poverty, it is crucial to prioritize these vulnerabilities and identify the vulnerabilities that increase and affect energy poverty in order to minimize sustainability concerns. Starting with evaluating the places that are extremely vulnerable mainly the consequence of these variables, it is essential to comprehend the root causes of poverty. This study intends to identify the socio-economic and physical factors that affect energy vulnerability and to define the spatial distribution of vulnerabilities. The provinces of Türkiye were evaluated as the subject of the study, and provincial-level data sets were employed. The statistical technique, Principal Component Analysis (PCA), has been used to minimize the dimensionality of a dataset and maintain as much variance as feasible. Consequently, the vulnerabilities that influence and exacerbate energy poverty may be investigated by demonstrating the data in meaningful clusters and assessing them under specific components.