Zirai mücadelede yaygın kullanılan fungisitlerin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) sperm hücreleri üzerine etkisi
Effects of commonly used fungicides in crop protection rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) spermatozoa
  1. Tez No: 855117
  2. Yazar: SAMİ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK EVREN İNANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Ziraat, Zooloji, Aquatic Products, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, captan (CPL), mancozeb (MCZ) ve azoxystrobin (AZS) fungisitlerinin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) sperm hücreleri üzerine in vitro etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, farklı derişimlerdeki bu fungisitlere 2 saat boyunca maruz bırakılan spermatozoa örneklerinde motilite parametreleri, lipid peroksidasyon seviyeleri, toplam antioksidan kapasiteleri (TAK), süperoksit dismutaz enzimi (SOD) aktiviteleri, DPPH inhibisyonları ve motilitenin %50 civarına düştüğü örneklerde yağ asidi kompozisyonları tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of captan (CPL), mancozeb (MCZ) and azoxystrobin (AZS) fungicides on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) spermatozoa were investigated in vitro. With this aim, spermatozoa samples were incubated with different concentrations of these fungicides for 2 hours, and then motility parameters, lipid peroxidation levels, total antioxidant capacity (TAC), superoxide dismutase (SOD) activities, DPPH inhibitions and fatty acids profiles of spermatozoa samples which are at 50% motility due to the fungicides were determined.