Enginar yaprağı ekstraktının Nil tilapiası (Oreochromis niloticus)'nın büyüme, kan ve biyokimya parametrelerine etkileri
Effects of article leaf extract on growth, blood and biochemistry parameters of Nile tilapia (Oreochromis niloticus)
  1. Tez No: 855118
  2. Yazar: RAMAZAN ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada Nil tilapiası diyetine farklı oranlarda (%0,00, %1.00, %2.00 ve %3.00) enginar yaprağı ekstraktı eklenmiş ve daha sonra balıklarımız bu yemle 30 gün süreyle beslenmişlerdir. Mevcut araştırmada, enginar yaprağı ekstraktının Nil tilapiasının büyüme performansı, kondisyon faktörü, viserosomatik indeks, hepatosomatik indeks, hematolojik parametreler ve biyokimyasal parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma Dr. Nazmi Tekelioğlu Tatlı Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonunda ortalama 33,9±1,14 g başlangıç canlı ağırlığa sahip 240 balıkla yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan balıklar boylanarak temin edilmiş ve grupların homojen olarak dağıtılmasına dikkat edilmiştir. Araştırmamız 80 litrelik akvaryumlarda 20 şer balık ile 3 tekerrürlü olarak yapılmış ve her bir grup için 60 adet balık kullanılmıştır. Araştırma sonucunda balık yemine ilave edilen enginar yaprağı ekstraktının Nil tilapiasının büyüme performansını artırdığı sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda balıklarımızın final ağırlıkları sırasıyla; 47.69±0.60 g, 54.79±0.80 g, 58.01±0,18 g ve 53.84±0.63 g olarak bulunmuştur. Balık yemine eklenen enginar yaprağı ekstraktı Nil tilapiasının günlük yem tüketiminin artmasına sebep olurken yemden yararlanma oranında da iyileşme sağlamıştır. Araştırma gruplarımızın FCR oranları sırasıyla; 2.08±0.09, 1.66±0.05, 1.48±0.02 ve 1.77±0,07 bulunmuştur. Ayrıca Nil tilapiasının hematolojik parametreleri ve kan biyokimyası üzerinde iyileştirici etkileri gözlenmiştir. En iyi büyüme performansı ve en iyi yemden yararlanma oranı %2.00 oranında enginar yaprağı ekstraktı ilaveli yemle beslenen grupta görülmüştür. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre Nil tilapiası'nın büyüme performansını arttırmak ve immun sistemini desteklemek için yemlerine %2.00 oranında enginar yaprağı ekstraktı ilave edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, artichoke leaf extract was added to the Nile tilapia diet at different rates (0.00%, 1.00%, 2.00% and 3.00%) and then our fish were fed with this food for 30 days. In the current study, the effects of artichoke leaf extract on the growth performance, condition factor, viscerosomatic index, hepatosomatic index, hematological parameters and biochemical parameters of Nile tilapia were investigated. This study was conducted by Dr. It was conducted at Nazmi Tekelioğlu Freshwater Products Production and Research Station with 240 fish with an average initial live weight of 33.9±1.14 g. The fish used in the research were obtained by lengthening and care was taken to distribute the groups homogeneously. Our research was conducted in 80-liter aquariums with 20 fish in three replicates and 60 fish were used for each group. As a result of the research, it was concluded that artichoke leaf extract added to fish feed increased the growth performance of Nile tilapia. As a result of the research, the final weights of our fish are as follows; It was found to be 47.69±0.60 g, 54.79±0.80 g, 58.01±0.18 g and 53.84±0.63 g. Artichoke leaf extract added to fish feed increased the daily feed consumption of Nile tilapia and also improved the feed utilization rate. FCR rates of our research groups are respectively; It was found to be 2.08±0.09, 1.66±0.05, 1.48±0.02 and 1.77±0.07. Additionally, the healing effects of Nile tilapia on hematological parameters and blood biochemistry have been observed. The best growth performance and the best feed conversion ratio were seen in the group fed with 2.00% artichoke leaf extract supplemented feed. According to the results obtained in the research, 2.00% artichoke leaf extract can be added to the feed of Nile tilapia to increase their growth performance and support their immune system.