Assessment of the human brain metabolism in vivo using magnetic resonance spectroscopic editing techniques at 3T
Manyetik rezonans spektroskopik düzenleme teknikleri ile beyin metabolizmasının in-vivo incelenmesi
  1. Tez No: 855144
  2. Yazar: GÖKÇE HALE HATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZTÜRK IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Proton MR spektroskopik görüntüleme (1H-MRSG), beyin metabolizmasının detaylı incelenmesi için beyin görüntüleme protokellerine eklenebilecek bir metabolik MR görüntüleme tekniğidir. Nörodejeneratif hastalıklar ve beyin tümörleri, 1H-MRSG'de glutamat/glutamin (Glu/Gln) kompleksi (Glx) ve miyo-inozitol (mI) piklerinde değişiklikler gösterir. Bu metabolitler rutin 1H-MRSG teknikleri ile ayrılamaz, bu nedenle MR spektral düzenleme tekniklerine ihtiyaç vardır. J-çözünürlüklü (J-resolved) nokta çözünürlüklü spektroskopi (point resolved spectroscopy (PRESS)) ve TE-ortalanmış (echo time (TE)-averaged) PRESS, Glu, Gln, mI ve glutatyon (GSH) metabolitlerinin ayrılmasına izin veren MR spektral düzenleme teknikleridir. Bu tezde, Glu ve GSH metabolitlerinin TE-ortalanmış PRESS ile detaylı bir şekilde incelenmesi için Monte Carlo simülasyonları ile 2D J-çözünürlüklü PRESS'in TE sayısı optimize edilerek veri toplama süresi azaltılıp sıkıştırılmış algılama yöntemiyle hızlandırılmıştır. Wilcoxon işaretli sıra testi, multi-voksel 35 ms PRESS ile optimize TE-ortalanmış PRESS arasındaki metabolit/kreatin (Cr) ve Glu/Gln oranları ile sinyal-gürültü oranları arasındaki anlamlı farkı tespit etmek için kullanıldı. Ortalama metabolit/Cr oranları, Bland Altman istatistik testi kullanılarak tam ve sıkıştırılmış algılamayla hızlandırılmış optimize TE-ortalanmış PRESS verileri arasında karşılaştırıldı. Bu çalışma, optimize TE-ortalanmış PRESS'ın Glu'nun 2.35 ppm'deki piklerini başarıyla ve ayrı olarak ölçtüğünü ve optimize TE-ortalanmış PRESS'ın çekim süresini daha da azaltmak için sıkıştırılmış algılama geri çatma yönteminin uygulanabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Proton MR spectroscopic imaging (1H-MRSI) is a metabolic MRI technique that could be added to the brain imaging protocols for a detailed investigation of the brain metabolism. Neurodegenerative diseases and brain tumors manifest changes in glutamate/glutamine (Glu/Gln) complex (Glx) and myo-inositol (mI) peaks in 1H-MRSI. These metabolites could not be separated with routine 1H-MRSI techniques, so there is a need for MR spectral editing techniques. J-resolved point resolved spectroscopy (PRESS) and echo time (TE)-averaged PRESS are MR spectral editing techniques, which allow for separation of the Glu, Gln, mI, and glutathione (GSH) metabolites. In this thesis, Monte Carlo simulations were used to optimize the number of TEs to reduce the acquisition time of 2D J-resolved PRESS for a detailed investigation of Glu and GSH metabolites with TE-averaged PRESS and accelerate the data acquisition with compressed sensing. A Wilcoxon signed-rank test was used to detect any significant differences in metabolite to creatine (Cr) and Glu/Gln ratios and signal-to-noise ratios between multi-voxel 35 ms PRESS and optimized TE-averaged PRESS. Mean metabolite to Cr ratios were compared between full and compressed sensing accelerated optimized TE-averaged PRESS data using Bland Altman statistical test. This study indicated that optimized TE-averaged PRESS successfully and separately quantified the peaks of Glu at 2.35 ppm, and compressed sensing reconstruction could be applied for further reduction of scan time of optimized TE-averaged PRESS.