Investigation of the anti aging effects of exosomes andboron compounds in an in vivo d-galactose inducedaccelerated aging model
In vıvo D-galaktos ile uygulanan hızlandırılmış yaşlanmamodelinde ekzozomların ve bor bileşiklerinin yaşlanmakarşıtı etkilerinin araştırılması
- Tez No: 949004
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Dünya nüfusunun hızla yaşlanması, yaşa bağlı patolojik süreçlerin artmasına yol açmakta; bu durum, yaşlanmayı anlamayı ve etkili yaşlanma karşıtı stratejiler geliştirmeyi her zamankinden daha önemli hale getirmektedir. Son yıllarda bitki ve hayvan kaynaklı eksozomların bu süreçlerdeki potansiyel rolleri dikkat çekmiş, ancak etkileri hâlâ tam olarak aydınlatılamamıştır. Özellikle mezenkimal kaynaklı eksozomlar, yaşlanmanın hücresel ve metabolik yönlerinin tersine çevrilmesinde yeni bakış açıları sunabilir. Ayrıca, Türkiye'nin zengin bor rezervleri göz önünde bulundurulduğunda, sınırlı çalışmalarda gösterilen bor bileşiklerinin antioksidan ve hücresel iyileştirici etkileri, minerallerin de eksozomlar gibi yaşlanma karşıtı ajanlar olabileceğine işaret etmektedir. Bu nedenle, eksozomlar ve bor bileşiklerinin yaşlanma karşıtı etkilerinin hem in vitro hem de in vivo hızlandırılmış yaşlanma modellerinde değerlendirilmesi kritik önemdedir. Bu çalışmada, D-galaktoz ile oluşturulan yaşlanma modeline karşı eksozom ve bor bazlı tedavi yaklaşımlarının tekli ve kombinasyon halinde terapötik potansiyelleri değerlendirilmiştir. İnsan göbek kordonu kaynaklı kök hücre eksozomları (hUCSC- Exo1), ananas kaynaklı eksozomlar (Exo2) ve sodyum pentaborat pentahidrat (NaB) yedi deney grubuna farklı kombinasyonlarla uygulanmıştır. Morfometrik, davranışsal, hematolojik, biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirmeler yapılmıştır. D-galaktoz uygulaması sonucunda kilo artışı, bilişsel bozulma, nörodavranışsal bozukluklar, oksidatif stres artışı (ROS, MDA), antioksidan enzim düzeylerinde düşüş (GST, CAT) ve belirteçlerde artış (TNF-α, IL-2, IL4, IFN-γ). gözlenmiştir. Özellikle G7 grubunda (Exo2+NaB) belirgin iyileşmeler sağlanmış; redoks dengesi, inflamasyon ve bilişsel/motor fonksiyonlarda toparlanma izlenmiştir. Histolojik olarak mikrogliyal aktivite azalmış (CD68) ve doku bütünlüğü korunmuştur. Bu sonuçlar, eksozom ve bor kombinasyonlarının sinerjik antioksidan, antiinflamatuvar ve nöroprotektif etkiler sağladığını ve yaşlanmaya bağlı patolojilere karşı umut verici bir strateji sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid aging of the global population leads to a rise in age-related pathological processes, making it increasingly important to understand aging and develop effective anti-aging strategies. In recent years, the potential roles of plant- and animal-derived exosomes have drawn attention; however, their precise effects remain unclear. In particular, mesenchymal-derived exosomes may offer novel perspectives in reversing cellular and metabolic aspects of aging. Additionally, given Turkey's rich boron reserves, the antioxidant and regenerative effects of boron compounds—demonstrated in limited studies—suggest that minerals, like exosomes, may also act as anti-aging agents. Evaluating these effects in both in vitro and in vivo accelerated aging models is therefore essential. In this study, the therapeutic potential of exosome- and boron-based treatments—individually and in combination—was evaluated in a D-galactose-induced aging model. Human umbilical cord stem cell-derived exosomes (hUCSC-Exo1), pineapple-derived exosomes (Exo2), and sodium pentaborate pentahydrate (NaB) were administered in different combinations to seven experimental groups. Morphometric, behavioural, haematological, biochemical, and histopathological assessments were performed. D-galactose exposure resulted in weight gain, cognitive impairment, neurobehavioral deficits, increased oxidative stress markers (ROS, MDA), reduced antioxidant enzymes (GST, CAT), and elevated cytokines (TNF-α, IL-2, IL4, IFN-γ). Notably, in Group G7 (Exo2+NaB), significant improvements were observed, including redox balance restoration, normalization of inflammatory markers, and improvement in cognitive and motor functions. Histological analyses revealed reduced microglial activation (CD68) and preserved tissue structure, especially in brain and kidney.These findings suggest that exosome and boron co-treatments exert synergistic antioxidant, anti- inflammatory, and neuroprotective effects, highlighting their promise as therapeutic strategies against age-related pathologies.