Apilarnilin ratlarda infertilite üzerine etkisi
Effect of apillarnil on infertility in rats
- Tez No: 855181
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SİLİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kısırlık (infertilite), 12 ay veya daha uzun süreli korunmasız düzenli cinsel ilişki sonrasında klinik gebelik elde edilememesi olarak tanımlanan bir üreme sistemi hastalığıdır. Apilarnil (Erkek arı larvası) ve arı sütü, içeriğindeki protein, yağ asitleri, amino asitler, hormonlar, mineral ve vitamince zengin değerli arı ürünleridir. Bu çalışmanın birincil amacı, erkek arının larva ve pupa dönemi, erkek arı besini ve arı sütünün besin madde içeriğini karşılaştırmak, ikincisi ise kadmiyum klorür (CdCl2) uygulaması ile infertilite modeli oluşturulmuş ratlarda apilarnil ve arı sütünün etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışma sonunda erkek arının larva ve pupa dönemlerinin besinsel içeriği belirlenmiştir. Toplam amino asit miktarı apilarnil, erkek arı besini ve arı sütünde sırasıyla 7311, 9601 ve 11635 mg/100g olarak belirlenmiştir. Apilarnilin biyoaktivite analizleri yapılmış, toplam fenolik madde, antioksidan aktivite ve antiradikal aktivite (DPPH testi) içeriği sırasıyla 74.43 GAE mg/L, %12.82 inhibisyon ve 189.36 AAE mg/L olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Infertility is a reproductive system disease defined as the inability to achieve clinical pregnancy after 12 months or more of regular unprotected sexual intercourse. Apilarnil (male bee larva) and royal jelly are valuable bee products rich in protein, fatty acids, amino acids, hormones, minerals, and vitamins. The primary purpose of this study is to compare the nutritional content of drone larvae and pupa stages, drone food and royal jelly, and secondly, to compare the effectiveness of apilarnil and royal jelly in rats in which an infertility model was created with the application of cadmium chloride (CdCl2). At the end of the study, the nutritional values of drone larvae and pupa stages were determined. The total amount of amino acids in apilarnil, drone milk and royal jelly was determined as 7311, 9601 and 11635 mg/100g, respectively. Bioactivity analysis of apilarnil were performed, and total phenolic substance, antioxidant activity and antiradical activity (DPPH test) contents were determined as 74.43 GAE mg/L, 12.82% inhibition and 189.36 AAE mg/L, respectively.