Arı zehri ve apilarnilin mastitisli süt örneklerinde antibakteriyel etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the antibacterial effectiveness of bee venom and apilarnil (bee drone larvae) in milk samples with mastitis
  1. Tez No: 1011566
  2. Yazar: NESİBE ÖZGE TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ŞAHİNLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Ziraat, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Agriculture, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sığır mastitisinden izole edilen bakteriler üzerinde arı zehri ve apilarnilin antimikrobiyal aktivitesini değerlendirmektir. Çalışmada, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde yer alan Uşak ilinden toplanan mastitisli süt örneklerinden identifiye edilen toplam 14 bakteri izolatının bal arısı (Apis mellifera) zehirine ve apilarnile karşı duyarlılıkları test edilmiştir.Arı zehri ve apilarnilin üç farklı dozunun (100, 250 ve 500 µg/ml) antibakteriyel etkisi; 6 Gram-negatif izolat (Escherichia coli (1, 2, 3), Klebsiella spp., Staphylococcus chromogenes, Streptococcus agalactiae) ve 8 Gram-pozitif izolat (Aerococcus viridans, Staphylococcus haemolyticus, Staphylococcus spp., Staphylococcus aureus (1, 2), Streptococcus dysgalactiae (1, 2), Trueperella pyogenes) üzerinde araştırılmıştır. Arı zehri ve apilarnilin kapsamlı antibakteriyel aktivitelerini belirlemek amacıyla bakteri suşlarına karşı minimal inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri ölçülmüştür. Ayrıca her iki doğal ürünün antibakteriyel etkinliği, mastitis tedavisinde yaygın olarak kullanılan üç antibiyotik (amoksisilin, ampisilin ve sefoperazon+sulbaktam) ile disk difüzyon yöntemi kullanılarak karşılaştırılmıştır.Elde edilen sonuçlar, arı zehrinin antibiyotiklerle karşılaştırılabilir düzeyde, hatta bazı suşlarda daha yüksek antibakteriyel aktivite gösterdiğini ortaya koymuştur. Arı zehrinin 100, 250 ve 500 µg/ml dozlarına ait ortalama inhibisyon zon çapları sırasıyla 14,14±1,96 mm; 18,09±1,77 mm ve 24,26±2,08 mm olarak belirlenmiştir. Antibiyotiklerin ortalama inhibisyon çapları ise amoksisilin için 26,10±2,31 mm, ampisilin için 18,49±2,52 mm ve sefoperazon+sulbaktam için 26,00±1,96 mm olarak tespit edilmiştir. En yüksek inhibisyon zonu, arı zehrinin 500 µg/ml dozunda Staphylococcus aureus suşuna karşı 36,03 mm olarak ölçülmüştür. Aynı suş için ampisilin 33,78 mm, amoksisilin ise 29,42 mm inhibisyon çapı göstermiştir. Ayrıca arı zehrinin Gram-negatif bakterilerin büyümesini de önemli ölçüde baskıladığı belirlenmiştir. Apilarnil açısından değerlendirildiğinde, 500 µg/ml dozunda ortalama 24,26 mm inhibisyon zonu elde edilmiş olup, bu değer amoksisilin (26,10 mm) ve sefoperazon+sulbaktam (26,00 mm) ile yakın düzeydedir. Sonuç olarak, elde edilen bulgular arı zehri ve apilarnilin sığır mastitisine karşı potansiyel doğal antimikrobiyal ajanlar olarak antibiyotiklere alternatif olabileceğini düşündürmektedir. Ancak bu doğal ürünlerin mastitis tedavisinde klinik olarak kullanılabilmesi için hem in vitro hem de in vivo düzeyde daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the antimicrobial activity of bee venom and apilarnil against bacteria isolated from bovine mastitis. In this study, the susceptibility of a total of 14 bacterial isolates identified from mastitic milk samples collected in Uşak province, located in the Aegean Region of Türkiye, to honey bee (Apis mellifera) venom and apilarnil was tested. The antibacterial effects of three different doses (100, 250, and 500 µg/ml) of bee venom and apilarnil were investigated against 6 Gram-negative isolates (Escherichia coli (1, 2, 3), Klebsiella spp., Staphylococcus chromogenes, Streptococcus agalactiae) and 8 Gram-positive isolates (Aerococcus viridans, Staphylococcus haemolyticus, Staphylococcus spp., Staphylococcus aureus (1, 2), Streptococcus dysgalactiae (1, 2), Trueperella pyogenes). To obtain comprehensive antibacterial activity data, the minimum inhibitory concentration (MIC) values of bee venom and apilarnil against the bacterial strains were determined. In addition, the antibacterial activities of both natural products were compared with three antibiotics commonly used in mastitis treatment (amoxicillin, ampicillin, and cefoperazone+sulbactam) using the disk diffusion method.The results demonstrated that bee venom exhibited antibacterial activity comparable to, and in some strains higher than, the tested antibiotics. The mean inhibition zone diameters for bee venom at doses of 100, 250, and 500 µg/ml were 14.14±1.96 mm, 18.09±1.77 mm, and 24.26±2.08 mm, respectively. The mean inhibition zone diameters of the antibiotics were 26.10±2.31 mm for amoxicillin, 18.49±2.52 mm for ampicillin, and 26.00±1.96 mm for cefoperazone+sulbactam.The largest inhibition zone was observed with the 500 µg/ml dose of bee venom against Staphylococcus aureus, measuring 36.03 mm. For the same strain, the inhibition zones were 33.78 mm for ampicillin and 29.42 mm for amoxicillin. Moreover, bee venom significantly inhibited the growth of Gram-negative bacteria. Regarding apilarnil, the 500 µg/ml dose showed a mean inhibition zone of 24.26 mm, which was close to that of amoxicillin (26.10 mm) and cefoperazone+sulbactam (26.00 mm). In conclusion, these findings suggest that bee venom and apilarnil may serve as potential natural antimicrobial agents and possible alternatives to antibiotics in the treatment of bovine mastitis. However, further comprehensive in vitro and in vivo studies are required before clinical application can be recommended.