XVI. yüzyılda Aclûn Sancağı
The District of Ajloun in the 16th century
  1. Tez No: 855209
  2. Yazar: MOHAMMAD ALI RASHAD BANI ISSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KANKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 480
Özet
Bu çalışma, Osmanlı hâkimiyeti döneminde Aclûn Sancağı'nın 1514-1596 yılları arasındaki idari, iktisadi ve içtimai ilişkilerinin tarihine ışık tutmaktadır. Çalışmada Aclûn Sancağı ile ilgili olarak XVI. yüzyılda düzenlenmiş olan 970, 266 ve 185 numaralı tapu tahrir defterlerinden ve aynı yüzyıla ait mühimme, icmâl, tımar ve vakıf defterlerinden yararlanılmıştır. Söz konusu defterler, XVI. yüzyılın ortalarında Osmanlı Devleti tarafından yürütülen idari, iktisadi, içtimai, dini ve hayri faaliyetler ile nüfus üzerine kapsamlı bilgiler içermektedir. Ayrıca, bu defterlerden faydalanarak Osmanlı Devleti'nin, Aclûn Sancağı'ndaki idari, iktisadi ve içtimai faaliyetlerin düzenlenmesindeki rolünü anlayabilmekteyiz. Aynı zamanda bu defterlerden hareketle Aclûn Sancağı'nın kaza ve nahiyeleri, köy ve mezraaları, yerleşim yerleri, buralarda yaşayan yerleşik ve göçebe nüfus, nüfusun hareketliliği, buralardaki pazar yerleri ve diğer ekonomik faailiyet alanları, tarım ve hayvancılık faaliyetleri, üretilen ürünler ve ürünlerden ya da yapılan ticaretten alınan vergiler gibi konulara da ışık tutulmaya çalışılmıştır. Kayıtlar, vergi mevzuatı ve nüfus istatistikleri bakımından incelenerek sancakta yaşayan toplulukların mekânsal dağılımının araştırılmasıyla Aclûn Sancağı'nın idari, iktisadi ve içtimai düzeni ve bunların birbirlerine olan etkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study provides insight into the historical context of the administrative, economic, and social interactions of the Ajloun District, which was under the control of Ajloun during Ottoman rule, from 1514 to 1596. In the course of the study, land registry registers numbered 970, 266 and 185, which were compiled in the 16th century, were utilized, along with registers of important affairs (Mühimme Defteleri), compendium, manorial system, and foundation registers from the same era. The notebooks in question contain extensive information on the administrative, economic, social, religious, and charitable activities and population carried out by the Ottoman Empire in the mid-16th century. Additionally, by using these notebooks, we can comprehend how the Ottoman Empire influenced the control of social, economic, and administrative activities in the District of Ajloun. Furthermore, these books have also shed light on issues about the District of Ajloun, such as its districts and sub-districts, villages and farms, settlements, settled and nomadic residents, mobility of the population, markets and other areas of economic activity, agricultural and animal husbandry activities, products and products produced, as well as taxes accrued or collected from trade.