Gençlik edebiyatı ve din eğitimi bağlamında öğrencilerin Wattpad uygulaması ve kitaplarına yönelik algıları (Bağlum örneği)
In the context of youth literature and religious education students' perceptions towards Wattpad application and books (Bağlum sample)
- Tez No: 855208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YEMENİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüz teknolojisi hızla değişmektedir. Bu değişim gençlerin okuma ve yazma deneyimlerinde farklılık göstermektedir. İnternet üzerinden kitap okuma ve yazma deneyimlerinin artması teknolojinin bize sağladığı yararlardan biridir. Okuma yazma platformlarından popüler olanlarından biri Wattpad uygulamasıdır. Özellikle ergenlik dönemini yaşayan gençler tarafından çok tercih edilen bu uygulamanın neden bu kadar beğenildiğini ve din, ahlak ve gençlik eğitimi bağlamında bu uygulamanın, burada basılan kitapların gençlerin dünyasında nasıl bir deneyim barındırdığını öğrenci deneyimleri ile anlamlandırmaya çalışmak araştırmamızın kapsamını oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı; son çocukluk ve ilk gençlik çağındaki gençlerin çok fazla ilgi duydukları hem yazabildikleri hem de okuyabildikleri Wattpad kitaplarına duydukları olağanüstü ilginin nedenlerini araştırmak için Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokuldaki 5.6.7. ve 8. Sınıfta okuyan öğrencilerin görüşlerinin alınması ve değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda da ortaokul öğrencilerinin en çok tercih ettikleri tespit edilen Karantina serisi, 4N1K serisi, Nar serisi ve Gözlük serisi Wattpad kitapları içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmamız nitel araştırma desenlerinden olan fenomonolojik çalışma ile yapılmıştır. Ortaokul öğrencileri ile mülakat tekniği çalışması kapsamında yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmamızın elde ettiği bazı sonuçları şöyledir. Katılımcıların cevaplarına dayalı olarak Wattpad kitaplarının içeriklerinin din, ahlak ve toplum değerlerimize uygun olmadığı, edebi değerinin zayıf olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte gençlik özentisi, akran zorbalığı, merak duygusu ve yalnızlıkla baş edebilme sebeplerinden dolayı gençlerin Wattpad uygulamasını ve kitaplarını çok fazla sevmelerine sebep olduğu görülmüştür. Wattpad kitaplarının çoğunluğunda alkol uyuşturucu argo ve küfür içerikli sözcüklerin varlığı saptanmıştır. Ayrıca gençler Türk dünya klasiklerini ise değerli bulduklarını fakat bu kitapların eskilerin hikayeleri olduğunu belirterek okumayı tercih etmediklerini vurgulamaktadırlar. Din, ahlak ve değerlerimiz açısından incelediğimiz Wattpad kitaplarında inanç ve ahlak faktörüne dayalı net bir şey olmamakla birlikte karakterlerin davranışlarından aslında dini değerleri önemsemeyen bir imaj çizildiği görülmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda kullanıcıların çoğunu gençlerin oluşturduğu Wattpad uygulaması hakkında ailelerin ve eğitimcilerin bilgi sahibi olması gerektiği önerilerimiz arasındadır.
Özet (Çeviri)
Today's technology is changing rapidly. This change also shows differences in young people's reading and writing experiences. Increasing book reading and writing experiences over the internet is one of the benefits that technology provides us. One of the popular literacy platforms is the Wattpad application.The scope of our research is to try to understand why this application, which is especially preferred by young adolescent people, is so appreciated and preferred, and what kind of experience this application and the books published here have in the world of young people in the context of religion, morality and youth education, through student experiences. The purpose of this research is to investigate the reasons for the extraordinary interest of young people in late childhood and early adolescence in Wattpad books, which they can both write and read. For this reason, the evaluation was made by taking the opinions of fifth, sixth, seventh and eighth grade students in official secondary schools affiliated with the Ministry of National Education. Wattpad books most preferred by secondary school students, which are Karantina series, 4N1K series, Nar series and Gözlük series, were examined with content analysis. Our research was conducted with a phenomenological study, which is one of the qualitative research designs. Semi-structured interviews were conducted with secondary school students within the scope of the interview technique study Some of the results of our research are as follows: Based on the participants' answers, it has been determined that the contents of Wattpad books do not comply with our religious, moral and social values and that their literary value is weak.However, it has also been observed that young people love the Wattpad application and books very much due to the reasons of youth wannabe, peer bullying, curiosity and coping with loneliness. The majority of Wattpad books contain alcohol, drug, slang and swear words.Also young people emphasize that they find Turkish world classics valuable, but do not prefer to read them, stating that these books are the stories of old people.Although there is nothing clear based on the belief and moral factor in the pet books, which we examine in terms of our religious morals and values, the behavior of the characters actually portrays an image that does not care about religious values and is mocked.In line with these results, we recommend that families and educators should be informed about the Wattpad application, where most of the users are young people.