Karışım suyu ve kür ortamı olarak deniz suyu kullanımının betonun mekanik ve durabilite özelliklerine etkisi
The effect of sea water as mix water and curing medium on mechanical and durability properties of concrete
  1. Tez No: 855268
  2. Yazar: MUHAMMET ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUR KORKUT SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Beton, dünyada en çok kullanılan yapı malzemesidir. Beton karışımında bağlayıcı malzeme, agrega ve su bulunur. Dünyadaki tatlı su kaynaklarının azalmasıyla birlikte en çok kullanılan yapı malzemesi olan betondaki tatlı su kullanımını azaltmak ve sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla betonda deniz suyu kullanımına yönelik araştırmalar artmıştır. Betonda deniz suyunun kullanımı, tatlı su kaynaklarının tüketimini azaltıp sürdürülebilirlik açısından önemli bir yere sahip olacaktır. Bu çalışmada karışım ve kür suyu olarak deniz suyu kullanımının beton üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Numuneler CEM I 42.5 R çimentosu ile hazırlanmıştır. Kontrol grubu numuneleri musluk suyu ile üretilmiştir. Seyreltilmiş deniz suyu, normal deniz suyu ve yoğunlaştırılmış deniz suyu olmak üzere üç farklı deniz suyu konsantrasyonu ile hazırlanan numuneler, musluk suyu ve deniz suyu olmak üzere iki farklı kür ortamında kür edilerek incelemeler yapılmıştır. Belirlenen karışımlarda 100x100x100 mm boyutlarında küp numuneler, 100x100x500 mm boyutlarında donatılı ve donatısız kiriş numuneler, 100x200 mm boyutlarında donatılı silindir numuneler üretilmiştir. Hazırlanan numuneler 3, 7, 28 ve 365 günlük basınç dayanım deneyleri yapılmıştır. 28 günlük numuneler ultrasonik ses geçiş hızı, geniş diskli aşınma, eğilme dayanımı, asit saldırısı, sülfat saldırısı, yüksek sıcaklık (250 ºC, 500 ºC, 750 ºC) deneyleri yapılmıştır. 16mm çapında donatılarla hazırlanan silindir numunelere hızlandırılmış korozyon testi yapılmıştır. 160 saat boyunca sabit 12 V akım verilerek yapılan hızlandırılmış korozyon testinde donatılardan geçen akım 8 saat aralıklarla ölçülmüştür. Hızlandırılmış korozyon testinin ardından korozyona uğrayan numunelere pull-out deneyi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most widely used building material in the world. Concrete mixture includes binding material, aggregate and water. With the decrease in fresh water resources in the world, research on the use of seawater in concrete has increased in order to reduce the use of fresh water in concrete, the most widely used building material, and to ensure sustainability. The use of seawater in concrete will have an important place in terms of sustainability by reducing the consumption of fresh water resources. In this study, the effect of using seawater as mixing and curing water on concrete was investigated. The samples were prepared with CEM I 42.5 R cement. Control group samples were produced with tap water. The samples prepared with three different seawater concentrations, namely diluted seawater, normal seawater and concentrated seawater, were cured in two different curing environments: tap water and seawater. Cube samples with dimensions of 100x100x100 mm, reinforced and unreinforced beam samples with dimensions of 100x100x500 mm, and reinforced cylinder samples with dimensions of 100x200 mm were produced in the determined mixtures. The samples were tested for compressive strength at 3, 7, 28 and 365 days. 28-day samples were subjected to ultrasonic sound transmission velocity, wide disc abrasion test, flexural strength, acid attack, sulfate attack, high temperature (250 ºC, 500 ºC, 750 ºC) tests. Accelerated corrosion test was performed on cylinder samples prepared with 16 mm diameter reinforcements. In the accelerated corrosion test performed by applying a constant 12 V current for 160 hours, the current passing through the reinforcement was measured at 8 hour intervals. After the accelerated corrosion test, pull-out test was performed on the corroded samples.