PÇ-42.5, PKÇ/B-42.5R, SDÇ-42.5 çimentolu betonların sülfat dayanıklılığının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of sulphate resistance of PÇ-42.5, PKÇ/B-42.5R, SDÇ-42.5 cement concretes
  1. Tez No: 169775
  2. Yazar: MUHARREM BEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEFARUT HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
III PÇ-42.5, PKÇ7B-42.5R, SDÇ-42.5 ÇİMENTOLU BETONLARIN SÜLFAT DAYANIKLILIĞININ DENEYSEL İNCELENMESİ ÖZET Türkiye'de üretilen ve uygulanan SDÇ-42.5, PÇ-42.5, ve PKÇ/B-42.5R türü çimentolar kullanılarak, 275 kg/m3 ve 295 kg/m3 çimento dozajlı betonlar, her çimento için aynı agregalar ve aynı karışım reçetesi ile yeterli miktarlarda üretilmiş, ve bu betonlardan yeterli adetlerde 15 cm'lik küp numuneler alınmıştır. Her beton kombinezonunun mukavemeti, üçerli küp numuneler, gereken zamanlarda, TSE Klas-1 sertifikalı bir beton presinde kırılmak suretiyle ölçülmüştür. Laboratuar ortamında tutulan, çeşme suyu, 20.000 ppm'lik sülfat konsantrasyonlu su, ve 30.000 ppm'lik sülfat konsantrasyonlu su ile üç farklı kür ortamı hazırlanmıştır. Sülfatlı su tanklarının içerikleri, çeşme suyuna gerekli miktarlarda % 98 saflıktaki sülfürik asitin ilavesiyle oluşturulmuş, ve bunlar 30-ar günlük periyotlarda düzenli olarak boşaltılıp yenilenmiştir. Her kombinezondan üçer adet küp numune, 3-, 7-, 28-, 60-, ve 120- günlük kür periyotları sonucunda beton presinde kırılmıştır. Bu deneyler sonucu, çeşme suyu, 20.000ppm'lik sülfat iyonu konsantrasyonlu su, ve 30.000 ppm'lik sülfat iyonu konsantrasyonlu su ortamları için SDÇ-42.5, PÇ-42.5, ve PKÇ/B-42.5R türü çimentolardan üretilen betonların 3 günden 120 güne kadar beton basınç mukavemetinin zamana göre değişimi elde edilmiştir. Ticari simgelerine bakıldığında, mukavemet bazına göre eşit sınıf gibi gözüken bu üç tür farklı çimentonun fabrikalarından sağlanan deney raporlarına göre 28-günlük Rilem-Cemburea basınç mukavemetlerinde bariz farklılıklar bulunmaktadır. Bu fark, bu çalışmadaki şahit betonların 28-günlük mukavemetlerinde de kendini göstermiş, mukavemetin zamana göre değişiminde, PKÇ/B-42.5R'lu beton, diğerlerine göre aşağıdan başlamıştır. Çalışmanın kapsamı olan 120 günlük süre boyunca, PÇ-42.5 ve SDÇ-42.5 betonlarının sülfatlı ortamda mukavemet kaybetme oranlan zamana göre sabite yakın bir değerde kalmışken, PKÇ/B-42.5R betonunun mukavemet kaybetme oram zamanla azalmıştır. Dolayısıyla, bu çalışmanın bulgularından, şiddetli sülfatlı ortamlarda, PKÇ/B-42.5R betonunu mukavemetinin uzun zamanlarda diğerlerini yakalayıp geçeceği yorumu yapılabilir.
Özet (Çeviri)
IV EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF SULPHATE RESISTANCE OF PÇ-42.5, PKÇ/B-42.5R, SDÇ-42.5 CEMENT CONCRETES ABSTRACT Concrete batches of sufficient quantities using two different cement dosages of 275 kg/m3 and 295 kg/m3 with three different portland based cements, SDÇ-42.5, PÇ-42.5, and PKÇ/B-42.5R, which are commonly used recently in Turkey, all with the the same aggregates and the same mix recipes were produced, and sufficient number of cubic samples of 15 cm dimensions were taken. Compressive strengths of all the resultant combinations were measured by crushing three samples of each combination in a certified compression machine. Tap water, water with a sulfate ion concentration of 20.000 ppm, and water with a sulfate ion concentration of 30.000 ppm were three different curing conditions, all kept in laboratory environment close to room temperatures. Contents of both sulfate concentrations, which were formed by diluting 98% sulfuric acid in tap water, were regularly renewed at 30-day periods. Three concrete samples of each combination were crushed after 3-, 7-, 28-, 60-, and 120-day curing periods. The compressive strength versus time relationships obtained directly as such are presented so as to develop an idea about resistance of these three diffeerent cements against sulfate attack. Although the brand symbols of the three cements used suggested that they were of the same class from the strength aspect, there were appreciable differences in Rilem-Cemburea 28-day strengths of cements as issued by the factory reports. These differences showed up in 28-day strengths of reference concretes in tap water; but, it was observed that, whereas the percentage loss rates in compressive strengths of both the PÇ-42.5 and SDÇ-42.5 cements in sulfate waters remained almost constant with respect to time, the temporal loss rate in compressive strength of the pozzolan-blended PKÇ/B-42.5R cement revealed a decreasing trend over the study period of from 3 days up to 120 days. This could be interpreted as: in the long run, over so many years, the strength of PKÇ/B-42.5R concrete may catch and even surpass that of PC-42.5.