Kumar oynayan bireylerde kumara özgü bilişsel çarpıtmaların kumar oynama ve intihar ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of gambling-specific cognitive distortions with gambling and suicide in individuals gambling disorder
- Tez No: 855331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kumar oynama ile intihar arasındaki ilişki karmaşık ve çok faktörlüdür. Kumar oynamak, bağımlılık yapıcı bir davranış olabilir ve birçok olumsuz sonuca yol açabilir. İlişkiyi anlamlı hale getiren faktörlerin etkileşimi, bireyin genel yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve intihar eğilimini artırır. Kumar bağımlılığı ile mücadelede, toplumsal farkındalığın artırılması ve kumar bağımlılığına karşı önleyici önlemlerin alınması, intihar riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Her durum farklıdır, bu nedenle bireysel tedavi ve destek, genel sağlık durumu göz önüne alınarak planlanmalıdır. Bu çalışmada kumar oynayan bireylerde kumara özgü bilişsel çarpıtmaların kumar oynama üzerine etkisi incelenerek eşlik eden ruhsal sorunlarla birlikte kumar ve intihar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda kumar oynayan 60 katılımcıdan veriler toplanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Veri Formu, South Oaks Kumar Tarama Testi Türkçe Formu (SOKT), Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği ve Kumar ile İlişkili Düşünceler Ölçeği (KDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26 istatistik programında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler ışığında katılımcıların 59'unun muhtemel patolojik kumarbaz oldukları, kumar ile ilişkili negatif düşüncelere sahip oldukları, kumar ile ilişkili düşünceleri ile intihar eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu, South Kumar Tarama Testi'nden aldıkları puanlar ile intihara eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu, South Kumar Tarama Testi'nden aldıkları puanlar ile kumar ile ilişkili düşünceleri arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda kumarın bireyin genel yaşam kalitesini olumsuz etkilediği ve intihar eğilimini artırabildiği açığa çıkarılmıştır. Kumar bağımlılığı ile mücadelede, erken tanı, etkili tedavi, destek grupları ve profesyonel yardım önemlidir ve kumar oynama alışkanlığı olan bireylere sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The relationship between gambling and suicide is complex and multifactorial. Gambling can be an addictive behavior and can lead to many negative consequences. The interaction of factors that make the relationship meaningful negatively affects the individual's overall quality of life and increases suicidal tendencies. In the fight against gambling addiction increasing social awareness and taking preventive measures against gambling addiction can help reduce the risk of suicide. Every situation is different, so individual treatment and support should be planned taking into account your overall health. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between gambling and suicide along with accompanying mental problems and to contribute to the literature by examining the effects of gambling-specific cognitive distortions on gambling in individuals who gamble. For this purpose, data was collected from 60 participants who gambled. Sociodemographic Data Form, South Oaks Gambling Screening Test Turkish Form (SOGS), Beck Suicide Ideation Scale and Gambling Related Thoughts Scale (GRTS) were used as data collection tools in the study. The analysis of the data was carried out in the SPSS 26 statistical program. In the light of the data obtained, 59 of the participants were probable pathological gamblers, they had negative thoughts related to gambling, there was a significant relationship between their gambling-related thoughts and suicidal tendencies, and there was a significant relationship between the scores they received from the South Gambling Screening Test and their suicidal tendencies. A significant relationship was determined between the scores they received from the South Gambling Screening Test and their gambling-related thoughts. In line with these results, it has been revealed that gambling negatively affects the general quality of life of the individual and can increase suicidal tendencies. In the fight against gambling addiction, early diagnosis, effective treatment, support groups and professional help are important and should be provided to individuals with gambling habits.