Kanser hastalarına uygulanan reiki'nin ağrı, anksiyete ve stres düzeyine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of reiki applied to cancer patients on pain, anxiety, and stress levels: A randomized controlled study
  1. Tez No: 855330
  2. Yazar: SEVCAN ÖZ KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, kanser hastalarına uygulanan Reiki'nin hastaların ağrı, anksiyete ve stres düzeylerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Deneysel araştırma modelinde girişim, plasebo ve kontrol gruplu olmak üzere üç kollu, çift kör randomize olarak yürütülen bu izlem çalışması; Ege Üniversitesi Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yatışı olan ve örnekleme alınma kriterlerine uyan 58 kanser hastası ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Eylül 2022 – Haziran 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın verileri, ön test, 4. gün izlem, 21. gün izlem ve 3. ay izlem dönemlerinde olmak üzere toplamda dört kez olmak üzere,“Birey Tanılama Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”,“Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI Form TX)”ve“Algılanan Stres Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Ön test ve 21. gün izlemde ise tüm grupların sabah serum kortizol düzeyleri değerlendirilmiştir. Girişim grubundaki hastaların yedi çakra bölgesine ve ek olarak ağrı olan bölgelerine, dört gün boyunca ortalama üç dakika olmak üzere toplamda 25-30 dakika boyunca Reiki uygulanmıştır. Plasebo grubundaki hastaların yedi çakra bölgesine, dört gün boyunca ortalama üç dakika olmak üzere toplamda 25-30 dakika boyunca Sham Reiki uygulanmıştır. Progresif Gevşeme Egzersizi grubundaki hastalara ise dört gün boyunca Progresif Gevşeme Egzersizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effect of Reiki applied to cancer patients on their pain, anxiety, and stress levels. Materials and Methods: This experimental research is a three-armed, and double blinded randomized follow-up study, which involves experimental, placebo and control groups, was conducted with 58 cancer patients admitted to the Ege University Hospital (Application and Research Center) and who met the sampling criteria. Data for the study was collected between September 2022 and June 2023. The data for the research was collected a total of four times, including pre-test, 4th-day follow-up, post-test and 3rd-month follow-up periods, using the“Individual Identification Form”,“Visual Analog Scale (VAS)”,“State-Trait Anxiety Inventory (STAI Form TX)”and“Perceived Stress Scale (PSS)”. Morning serum cortisol levels of all groups were evaluated in the pre-test and post-test. The patients in the experimental group received Reiki to the seven chakra regions and additional areas with pain for a total duration of 25-30 minutes for four days, with an average of three minutes. The patients in the placebo group received Sham Reiki to the seven chakra regions for a total duration of 25-30 minutes for four days, with an average of three minutes. Progressive Relaxation Exercise (PRE) group patients received PRE for four days.