Piezoelektrik malzeme kullanılarak akıllı kapılarda parmak izi okuyucusu tasarımı
Fingerprint reader design on smart doors using piezoelectric material
- Tez No: 855368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ALPER TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enerji hayatın olağan akışı için mecburi bir ihtiyaçtır. Doğal enerji kaynakları gün geçtikçe azalmaya devam ettiği için yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç artmaktadır. Bunun için hem yeni rezervler hem de mevcut rezervlerden yeni sistemler kurulması mecburi bir hal almaktadır. Piezoelektrik mekanik bir enerjiyi elektrik enerjisine çevirmektedir. Böylece hayatımızın her noktasında hareket olduğundan dolayı, piezoelektrik malzemelerden enerji hasadı çalışmaları en önemli yenilenebilir enerji kaynağıdır. Akıllı kapı sistemleri, enerjisini içerisine bulunan bataryadan sağlamaktadır. Bu çalışma ile bataryanın gücünü yenilenebilir piezoelektrik enerjisinden sağlamak hedeflenmiştir. Kapının her açılma ve kapanma halinde oluşan mekanik hareket piezoelektrik malzemelerde şekil değişimi oluşturmaktadır. Üretilen potansiyel enerji kapasitörde depolanıp, akıllı kapının içindeki bataryanın enerjisi sürekli olarak yenilenecektir. Böylece bataryanın düzenli aralıklarla değiştirilme zorunluluğunun ortadan kaldırılması planlanmaktadır. Proje çıktılarında elde edilen sonuçlar sayesinde; etkin ve verimli bir sistem oluşturulduğunda kırk adet piezodiskin 1.2 V kapasiteye sahip bir pilin şarj edilebilir olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is a mandatory need for the normal flow of life. As natural energy resources continue to decrease day by day, the need for renewable energy resources increases. For this reason, it becomes necessary to establish both new reserves and new systems from existing reserves. Piezoelectricity converts mechanical energy into electrical energy. Thus, since there is movement in every aspect of our lives, energy harvesting studies from piezoelectric materials are the most important renewable energy source. Smart door systems provide their energy from the battery inside. With this study, it is aimed to provide the power of the battery from renewable piezoelectric energy. The mechanical movement that occurs every time the door opens and closes creates a shape change in the piezoelectric materials. The potential energy produced will be stored in the capacitor and the energy of the battery inside the smart door will be constantly renewed. Thus, it is planned to eliminate the need to replace the battery at regular intervals. Through the results obtained in the project outputs; It has been proven that forty piezodiscs can recharge a battery with a capacity of 1.2 V when an effective and efficient system is created.