Florür içerikli biyomimetik ajanların remineralizasyon ve renk değişimine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of fluoride-containing biomimetic agents on remineralization and color change
  1. Tez No: 855367
  2. Yazar: EZGİ CANSU FIRINCIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN MEDİHA ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Modern diş hekimliğinde diş çürüğünün oluşumuna izin vermemek, oluşmuş çürük lezyonları için ise girişimsel olmayan veya minimal girişimleri içeren yaklaşımlar ile tedavi uygulamak temel yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Bu yaklaşımları uygulayabilmek için tercih edilen stratejiler arasında remineralizasyon ajanlarının kullanımı öne çıkmaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan ajanlar başarılı kabul edilmelerine rağmen remineralizasyonu sadece yüzeyel dokuda sağladıkları ve derin dokulara ulaşmada yetersiz oldukları çok sayıda çalışmada bildirilmiştir. Bu sebeple laboratuvar ortamında sentezlenen biyomimetik remineralizasyon ajanları geliştirilmiştir. Bu ajanların başında P11-4 oligopeptidi gelmektedir. Bu materyalin diğer materyallerden asıl farkı lezyon gövdesinde bir iskelet oluşturarak derin dokulara kadar remineralizasyon sağlamasıdır. İn vitro koşullarda yürütülen bu çalışmada altın standart olarak kabul edilen florürün, biyomimetik materyaller (P11-4) ile kombinasyonunun (P11-4F) remineralizasyon ve renk değişimi üzerine etkisini karşılaştırıldı. Beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde kullanılan florür içerikli ajanlar, sığır kesici dişleri üzerinde yapay olarak oluşturulmuş beyaz nokta lezyonlarını tedavi etmek amacıyla kullanıldı (Florür Vernik: Voco Profloroid Varnish (Cuxhaven, Germany) (NaF %5) ,CPP- ACFP: MI Paste Plus TM with RecaldentTM (GC Cooperation, Tokyo, Japan) ,Self Assembling Peptite(P11-4florür):CURODONT Repair Flouride PlusTM (Credentis AG, US). Bu ajanların remineralizasyon kapasiteleri ve renk değişimine etkileri DIAGNOdent 2095, QLF-D Buliminatör, SEM-EDS ve VITA Easyshade® kullanılarak 4 zaman için değerlendirildi. DIAGNOdent 2095 ile yapılan lazer floresans değerlendirmesinde 7. (T2) ve 30. günde (T3) 4 grup arasında anlamlı bir fark bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
In modern dentistry, the fundamental approach is to prevent the formation of dental caries and to treat existing carious lesions using non-invasive or minimally invasive approaches. Among the preferred strategies for implementing these approaches, the use of remineralization agents stands out. Although widely used agents today are considered successful, it has been reported in numerous studies that they provide remineralization only in superficial tissues and are not succesful to reach deeper tissues. Therefore, biomimetic remineralization agents synthesized in the laboratory have been developed, with P11-4 oligopeptide being one of the leading materials. What sets this material apart from others is its ability to facilitate remineralization all the way to deeper tissues by forming a scaffold within the lesion body. In this in vitro study, the effect of the combination of the gold standard, fluoride, with biomimetic materials (P11-4) (P11-4F) on remineralization and color change was compared. Fluoride-containing agents used in the treatment of white spot lesions were employed to treat artificially created white spot lesions on bovine incisors (Fluoride Varnish: Voco Profloroid Varnish (Cuxhaven, Germany) (5% NaF), CPP-ACFP: MI Paste Plus TM with RecaldentTM (GC Cooperation, Tokyo, Japan), Self-Assembling Peptide (P11-4 fluoride): CURODONT Repair Fluoride Plus TM (Credentis AG, US). The remineralization capacities of these agents and their effects on color change were evaluated at 4 time points using DIAGNOdent 2095, QLF-D Biluminator, SEM-EDS, and VITA Easyshade®. Significant differences were found among the four groups at 7th (T2) and 30th days (T3) in the laser fluorescence evaluation with DIAGNOdent 2095 (p0.05).