Susurluk havzasının standartlaştırılmış yağış indeksi ile analizi
Standardized precipitation index analysis of Susurluk basin
- Tez No: 855371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kuraklık, tüm canlıların yaşamını önemli derecede etkileyen, yağışların normal seviyenin altına düşmesi sonucu ortaya çıkan, süresi, zamanı ve yeri tam olarak tespit edilemeyen doğal bir afettir. Bu nedenle kuraklık yaşanmadan önce kuraklık analizinin yapılması büyük bir öneme sahiptir. Böylece gerekli tedbirler alınarak ve planlamalar yapılarak kuraklığın etkisi azaltılabilir. Kuraklık analizi için ise birçok istatistiksel yöntemler geliştirilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, Susurluk Havzası'nda bulunan 11 adet istasyon merkezi incelenmiştir. Bu meteorolojik istasyonlardan elde edilen verilerle Standartlaştırılmış Yağış İndisi (SYİ) değeri gamma ve log-normal olasılım dağılımı kullanılarak DrinC yazılımı ile analiz edilmiştir. Böylece Susurluk Havzasında kuraklık durum tespiti amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle aylık, 3, 6 ve 12 aylık SYİ değerleri hesaplanmış, kurak ve nemli dönem sayıları belirlenmiştir. Sonuç olarak Susurluk Havzası için genel olarak gözlenen nemli dönem sayılarında artma, kurak dönem sayılarında ise bir azalmadan söz edilebilir.
Özet (Çeviri)
Drought is a natural disaster that significantly affects the lives of all living things, occurs as a result of rainfall falling below normal levels, and whose duration, time and place cannot be determined exactly. For this reason, it is of great importance to perform drought analysis before a drought occurs. Thus, the impact of drought can be reduced by taking necessary precautions and planning. Many statistical methods have been developed for drought analysis. Within the scope of this thesis study, 11 station centers in the Susurluk Basin were examined. The data obtained from these meteorological stations and the Standardized Precipitation Index (SPI) value were analyzed with DrinC software using gamma and log-normal probability distribution. Thus, it was aimed to determine the drought situation in the Susurluk Basin. For this purpose, firstly, monthly, 3 month, 6 month and 12 month SPI values were calculated and the number of dry and wet periods were determined. As a result, an increase in the number of wet periods generally observed for the Susurluk Basin and a decrease in the number of dry periods can be mentioned.