Kaynarca göleti (Elbistan-Kahramanmaraş) rekreasyon alanında kullanılan jeomateryallerin teknik ve estetik özelliklerinin araştırılması
Investigation of technical and aesthetic properties of geomaterials used in Kaynarca pond (Elbistan-Kahramanmaraş) recreation area
- Tez No: 855372
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER RIZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Geological Engineering, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu Yüksek Lisans çalışmasında, Türkiye'nin en büyük biyolojik göleti olma özelliğini taşıyan Kaynarca Göleti ve çevresindeki rekreasyonel tasarım alanında kullanılan jeomateryallerin teknik ve estetik özellikleri incelenmiştir. Gölet, Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesi Pınarbaşı ve Saraykent mevkilerinde yer almaktadır ve 85.000 m² su havza alanına sahiptir (bu vesile ile Dünya'nın en büyük biyolojik göleti olma sınıfına aday konumu teşkil etmektedir). Sonuç olarak bu jeomateryallerin rekreaktif tasarı kriterleri doğrultusunda teknik ve estetik özellikleri yapılan çeşitli deneylerle (özgül ağırlık, birim hacim ağırlık, sonik hız, vs.) incelenmiştir. Kısa bir süre öncesine kadar bataklık konumunda bulunan bu alanın çevreye zararlı ve kent için tehlike teşkil eden konumundan kurtulması sağlanarak kente ve geniş çapta turizme kazandırılması süreci başlayarak ilerlemiştir. Bu kayaç grubunun uyum sağladığı iklim koşullarının şu an kullanıldığı coğrafi alanla aynı etkiyi taşıdığı ve bu bölgede rekreasyon ve benzeri dış yapılarda kaplama-dolgu malzemesi olarak kullanımının uygun olduğu kanaatine varılmıştır. Yapılan gözlemler, araştırmalar ve deney bulguları sonrasında bu alanı rekreasyon sahasına dönüştürmek için kullanılan jeomateryallerin kullanım amacına uygun olduğu ve standartları sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Master's study, the technical and aesthetic properties of geomaterials used in the field of recreational design in Kaynarca Pond, which is the largest biological pond in Turkey, and its surroundings were examined. The pond is located in Pınarbaşı and Saraykent locations of Elbistan district of Kahramanmaraş province and has a water basin area of 85,000 m² (thereby, it is a candidate for being the largest biological pond in the world). As a result, the technical and aesthetic properties of these geomaterials in line with the recreactive design criteria were analysed through various experiments (specific gravity, unit volume weight, sonic velocity, etc.). This area, which was a swamp until a short time ago, has been saved from its environmentally harmful and dangerous position for the city, and the process of bringing it to the city and tourism in a wide scale has started. It has been concluded that the climatic conditions to which this rock group is adapted have the same effect as the geographical area where it is currently used and that it is suitable for use as coating-filling material in recreation and similar external structures in this region. After the observations, researches and experimental findings, it was determined that the geomaterials used to transform this area into a recreation area are suitable for the intended use and meet the standards.