Rot başı yataklamasında çelik/politetrafloroetilen bileşik malzeme uygulamasının yatak özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of steel/polytetrafluoroethylene compound material application on bearing properties in tie rod end bearing
  1. Tez No: 855373
  2. Yazar: TOLGAHAN BURAK PARİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAADDİN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada; rot başlarında kullanılan çelik/çelik malzeme çiftli yataklama tipine alternatif olarak rot başı gövde ve küresi ile birlikte çelik/politetrafloroetilen (PTFE) malzeme yapılı yeni bir yataklama tipi üretilmiştir ve bu yeni yataklamalı rot başı tipinin ömür testi ve mekanik dayanımları araştırılmıştır. Yeni tip yataklamanın rot başı imalat ve montajına katkısını tespit edebilmek adına ömür-aşınma testi, mafsal çekme testi, mafsal kapaktan çıkma testi, dönme torku testi ve çökme (boşluk) testleri yapılmıştır. Elde edilen değerler çelik-çelik yataklamalı rot başı parçalarının ömür-aşınma ve dayanım değerleri ile karşılaştırılmıştır. Her iki rot başları, ham madde malzeme özellikleri ve boyutsal ölçüler açısından da incelenmiştir. Çelik/politetrafloroetilen yeni yataklama tipi kullanılan rot başlarının, çelik-çelik yataklamalı rot başlarına göre test sonuçları açısından daha uzun ömürlü ve daha mukavemetli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines as an alternative to the steel/steel material double bearing type used in tie rod ends, a new bearing type with steel/polytetrafluoroethylene (PTFE) material structure with tie rod end body and sphere was produced and the life test and mechanical strength of this new bearing type were investigated. In order to determine the contribution of the new type of bearing to tie rod end manufacturing and assembly, life-wear test, knuckle pull-out test, knuckle cap pull-out test, rotational torque test and collapse (clearance) tests were performed. The values obtained were compared with the life-wear and strength values of the steel-steel bearing tie rod ends. Both tie rod ends were also analyzed in terms of raw material properties and dimensional dimensions. It was observed that the tie rod ends using the new steel/polytetrafluoroethylene bearing type had longer life and higher strength than the steel-steel bearing tie rod ends in terms of test results.