Yerel ve sözlü tarihin tarih derslerinde kullanımına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri: Yozgat örneği
Teacher and student views on the use of local and oral history in history lessons: The example of Yozgat
  1. Tez No: 855386
  2. Yazar: KÜRŞAT BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BELENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, Öğretmen ve öğrencilerin yerel ve sözlü tarihin tarih derslerinde kullanımına ilişkin görüşleri ve Yozgat'ın yerel tarihine ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmak, bu görüşler çerçevesinde gerekli çözüm önerileri üretmektir. Bu amaç doğrultusunda 2020-2021 eğitim-eğitim öğretim yılı içerisinde Yozgat ilinde görev yapan 10 tarih öğretmeni ve Yozgat'ta bulunan ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 10, 11 ve 12. sınıf düzeylerinde toplam 57 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışması desenine göre modellenen bu çalışmada tarih öğretmenlerine görüşlerini belirlemek amacıyla 9 maddeden oluşan“yarı yapılandırılmış görüşme formu”, öğrencilere ise“Kişisel Bilgiler”,“Yerel ve Sözlü Tarih Öğretimi İle İlgili Bilgiler”ve“Yozgat'ın Yerel Tarihi İle İlgili Bilgiler”kısımlarından oluşan 25 maddelik“öğrenci anket formu”uygulanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonucunda, tarih öğretmenlerinin yerel ve sözlü tarihe yönelik bilgi sahibi oldukları, bazı öğretmenlerin derslerinde yerel ve sözlü tarih etkinliklerine yer verdikleri ve bazı öğretmenlerin yer vermedikleri görülmüştür. Yerel ve sözlü tarih etkinliklerine yer veremeyen öğretmenler yerel tarih etkinliğinde öğretim programlarının dışına çıkamama ve sınav kaygısından (TYT, AYT) dolayı yer veremedikleri görülmüştür. Sözlü tarih etkinliğinde kaynak bulamama, ders kitaplarında yer almaması, sınav kaygısı (TYT, AYT) ve pandemiden (Covid_19) dolayı derslerinde yer veremedikleri görülmüştür. Tarih öğretmenleri yerel tarihe yönelik olumlu görüş belirtmekle beraber Yozgat'ın yerel tarihini derslerinde yer verdikleri görülmüştür. Öğrencilerin ise yerel ve sözlü tarih öğretimine yönelik yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadıkları görülmüş ve öğrencilerin büyük çoğunluğu yerel ve sözlü tarih etkinliklerini derslerde kullanmadıklarını belirtmiştir. Ayrıca yerel ve sözlü tarih öğretimine yönelik olumlu görüş belirtmişlerdir. Öğrencilerin Yozgat'ın yerel tarihiyle alakalı bilgi düzeylerinin yeterli olmadığı ve Yozgat'ın yerel tarihini öğrenirken en çok“internet”,“sosyal medya”ve“aileden”faydalandıkları görülmüştür. Yozgat'taki tarihi mekânlarla ilgili öğrencilerin çoğunluğu Çapanoğlu Cami, Saat Kulesi ve Çamlık Milli Parkı'nı bildiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca derslerinde Yozgat'ın yerel tarihine yer verilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Öğrencilerin Yozgat'ın gelişmişlik düzeyi ile ilgili görüşlerine bakıldığında öğrencilerin çoğunluğu Yozgat'ın gelişmiş bir il olmadığını ve buna sebep olarak da sosyal, kültürel faaliyetlerin yetersizliği, Yozgat'ta yaşayan insanların düşünce yapıları ve ekonomik sebepleri göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the views of teachers and students on the use of local and oral history in history lessons and the views of Yozgat's local history, and to produce necessary solutions within the framework of these views. In line with this purpose, 10 history teachers working in Yozgat and 57 students at the 10th, 11th and 12th grade levels studying at secondary schools in Yozgat participated in the study in the 2020-2021 academic year. In this study, which was modeled according to the case study pattern, which is one of the qualitative research designs, a“semi-structured interview form”consisting of 9 items was applied to the history teachers in order to determine their views. On the other hand, a 25-item“student questionnaire”consisting of“Personal Information”,“Information about Local and Oral History Teaching”and“Information about the Local History of Yozgat”was applied to the students. The obtained data were subjected to content analysis. As a result of the research, it has been seen that history teachers have knowledge about local and oral history, some teachers include local and oral history activities in their lessons and some teachers do not. It was observed that the teachers, who could not include local and oral history activities, could not include them in local history activities due to their inability to go out of the curriculum and due to exam anxiety. It was observed that they could not find a source in the oral history activity, that they were not included in the textbooks, that they could not include it in their lessons due to exam anxiety and pandemic (Covid-19). It was seen that the history teachers gave a positive views on the local history and included the local history of Yozgat in their lessons. It was observed that the students did not have sufficient knowledge of local and oral history teaching and the majority of the students stated that they did not use local and oral history activities in the lessons. In addition, they expressed a positive opinion about local and oral history teaching. It has been observed that the level of knowledge of the students about the local history of Yozgat is not sufficient and they mostly benefit from“internet”,“social media”and“family”while learning the local history of Yozgat. Regarding the historical places in Yozgat, the majority of the students stated that they knew the Çapanoğlu Mosque, Clock Tower and Çamlık National Park. In addition, they stated that the local history of Yozgat should be included in their lessons. Considering the students' views on Yozgat's level of development, the majority of the students stated that Yozgat is not a developed province. The reason for this was the inadequacy of social and cultural activities, the mentality of the people living in Yozgat and the economic reasons.