Karboksilat köprülü mangan bileşiğinin sentezi, yapısal ve lüminesans özellikleri
Synthesis, structural and luminescence properties of carboxylate bridged manganese compound
- Tez No: 855411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜNGÖR, DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında, karboksilat köprülü iki çekirdekli mangan bileşiği, 2,4-Di-tert-butil-6-[(3-hidroksi-propilimino)-metil]-fenol Schiff baz ligandı ile solvatermal yöntem ile sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiğin yapı analizi, katı hal UV ve IR spektroskopisi ve tek kristal X-ışını kırınım difraktometresi ile yapılmıştır. Bileşiğin katı hal fotolüminesans özellikleri oda sıcaklığında görünür bölgede ölçülmüştür. Bileşik görünür bölgede mavi ışık sergilemiştir. Bileşiğin bu emisyonu, onu teknolojide organik ışık yayan diyot (OLED) alanında mavi-floresan malzemeler için bir aday haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a carboxylate-bridged binuclear manganese compound with 2,4-Di-tert-butyl-6-[(3-hydoxy-propylimino)-methly]-phenol Schiff base ligand was synthesized by solvothermal method. The structure analysis of the synthesized compound was carried out by solid-state UV and IR spectroscopy and single crystal X-ray diffraction diffractometer. Solid-state photoluminescence properties of compound were measured in the visible region at room temperature. The compound exhibits blue light in the visible region. This emission of the compound makes it a candidate for blue-fluorescent materials in the field of light emitting diode (OLED) technology.